Örsan Öymen anıldı

Örsan Öymen anıldı
Örsan Öymen anıldı

Örsan Öymen?in yakınları ve dostları dün mezarı başındaydı. FOTOĞRAF: RECEP DEMİR / AA

İSTANBUL - Gazeteci Örsan Öymen, ölümünün 22. yılında Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı.
Anma törenine Öymen’in oğlu Örsan Kunter Öymen, gelini Şule Öymen, Milliyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Emre Oral, Milliyet yazarı Nail Güreli ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç katıldı.
Törende konuşan Erinç, Öymen’in, ölümünün üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen hâlâ hatırlanan bir gazeteci olduğunu söyledi. Erinç, belge ve bilgiye dayalı bir gazetecilik yaklaşımı ortaya koyan Öymen’in başarılı bir gazetecilik hayatı sürdürdüğünü ifade etti. Örsan Öymen’in çok sayıda genç gazeteci de yetiştirdiğini anlatan Erinç, bu gazetecilerin de kendisinin adını yaşatmaya vesile olduğunu belirtti.
Öymen için saygı duruşunda bulunulan törende, Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi. Bodrum’da geçirdiği kalp krizi nedeniyle 22 Temmuz 1987’de vefat eden Öymen 1938 doğumluydu. Öncü ve Ulus gibi gazetelerde çalıştı. Almanya’ya gittiği dönemde, WDR’de radyo programcılığı yapan Öymen, Türkiye’ye döndükten sonra Günaydın gazetesi, TRT ve Anka Haber Ajansı’nda görev yaptı. Ölümüne kadar Milliyet’te yazılarını sürdüren Öymen o dönemde ‘Politika Kazanı’nı yazıyordu. (Radikal)