Örsen Öymen ödülü Halit Yılmaz'ın

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halit Yılmaz, "Türkiye'nin Yargı Bağımsızlığına İlişkin Sorunları" başlıklı çalışmasıyla Örsan Öymen İnceleme Ödülünü'nü kazandı

 

İSTANBUL - Genç yaşında yaşamını yitiren gazeteci Örsan Öymen adına Milliyet'in koyduğu Yılın İnceleme Ödülü'nün 20.'sinin sonucu belli oldu.
"Nasıl Bir Yargı Reformu?" konulu ödülü Akdeniz Ünivrsitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halit Yılmaz "Türkiye'nin Yargı Bağımsızlığına İlişkin Sorunları" başlıklı çalışmasıyla ödüle değer görüldü.
Prof. Dr. Aysel Çelikel'in başkanlığında, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı'nın yazmanlığında Prof. Dr. Yılmaz Aliefendioğlu, Ender Çetinkaya, Nuri Ok, Altan Öymen, Av. Özdemir Özok, Dr.Rıza Türmen'den oluşan seçiciler kurulu, "planı, atıfları, kaynakçası, kapsamı ve anlatımı itibariyle bilimsel bir çalışma niteliği taşıması; analitik ve sistematik bir düşünce ürünü olması" gerekçesiyle ödülün Yrd. Doç. Dr. Halit Yılmaz'a verilmesini kararlaştırdı.


Yrd. Doç. Dr. Halit Yılmaz kimdir?

Mersin'de 1 Ocak 1971'de doğan Halit Yılmaz, ilk ve ortaöğrenimini Mersin'de, lisans, yüksek lisans ve doktora kariyerlerini de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Lisansüstü kariyeri ve uzmanlığı genel olarak kamu hukuku, özelde ise idare hukuku üzerinedir. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Halit Yılmaz, 2006'dan bu yana İdare Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı'nı sürdürüyor. "İdarenin Görsel-İşitsel Alanındaki Yeri" adında yayımlanmış bir kitabı var. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İİBF ve İletişim Fakültelerinde idare hukuku, idari yargılama usul hukuku, imar hukuku ve iletişim hukuku dersleri veriyor. Halen TÜBİTAK destekli bir proje için sağlık hukuku alanında araştırmalar yapmak üzere İndiana Üniversity School Of Law'da (Indianapolis) misafir öğretim üyesidir. İyi derece İngilizce biliyor, ayrıca Fransızca okuyor. Halit Yılmaz, kendi deyişiyle, Av. Gülnur Yılmaz'ın eşi, minik Zeynep Yılmaz'ın babasıdır.


ÖRSAN ÖYMEN KİMDİR?


Örsan Öymen, Ankara'da 1 Mayıs 1938'de doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra Almanya'da Köln Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Almanya(da radyo-televizyon ihtisası yaptı. 1956'da Tercüman gasetesinde gazeteciliğe başlayan çeşitli gazetelerde çalışan; Batı alman (WDR) Radyoları ve TRT için programlar da hazırlayan Örsan Öymen, 1971'de Milliyet ailesine katıldı ve ölünceye dek Milliyet'te görev yaptı. "Politika Kazanı" başlıklı yazılarıyla geniş ilgi topladı.
İspanya'da Uluslararası Belgesel Televizyon Programı Ödülünü (ONDAS), 1983'te New York'ta NBC televizyonu için Uluslararası Belgesel Gazetecilik Ödülünü (Ekip çalışması), ayrıc Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Çağdaş Gazeteciler Cemiyetleri'nin çeşitli ödüllerini, 1985'te Osman Okan ile birlikte Alman WDR Televizyonu için hazırladığı "Papa Suikastı Soruşturmasının Perde Arkası" adlı programı ile Adolf Grimi ödülünü kazandı.
22 Temmuz 1987'de Bodrum'da geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitiren Örsan Öymen'in "Bir İhtilal Daha Var" adlı kitabı yayınlandı. Gazete yazıları ölümünden sonra "Örsan Öymen ve Politika Kazanı" adlı kitapta toplandı. Örsan Öymen'in öldüğü yıl, yurtiçinde ve Almanya'da çeşitli basın kuruluşları tarafından kendisine ödüller verildi.