'Ortaçağ karanlığından kalma cadı avı'

Türkiye Protestan Kiliseler Birliği Başkanı Bedri Peker, Malatya'da İncil dağıtan bir yayınevine düzenlenen baskında üç kişinin el ve ayaklarının arkadan bağlandıktan sonra...

MALATYA - Türkiye Protestan Kiliseler Birliği Başkanı Bedri Peker, Malatya'da İncil dağıtan bir yayınevine düzenlenen baskında üç kişinin el ve ayaklarının arkadan bağlandıktan sonra boğazlarının kesilerek öldürülmesini ortaçağ karanlığından kalan 'cadı avı'na benzetti. Malatya'ya gelen Türkiye Kurtuluş Kiliseleri Başpastörü İhsan Özbek de "Ölürsek, öldürülürsek de buradayız. Burası Müslümanların olduğu kadar bizim de yurdumuz" dedi.
Cemaat avukatı Orhan Kemal Cengiz'le birlikte basın toplantısı düzenleyen Özbek ve Peker, oldukça sert ve kararlı mesajlar verdi. Misyonerleri hedef gösteren basını ve politikacıları suçlayan Peker, "Türkiye'de misyonerleri yıllardan bu yana düşman olarak gösteren çevreler var, misyonerleri bölücüler, vatan hainleri gösteren siyasi partiler, gazeteler, çevreler var. Misyonerleri halkımıza karşı kışkırtıyorlar" dedi. İhsan Özbek de katliamın sürpiz olmadığını öne sürerek şöyle konuştu: "Türkiye, ortaçağ karanlığına gömülmüştür. Yıllardan bu yana ekilenler bugün tek tek biçilmektedir. Rahip cinayeti, Dink cinayeti, son olarak burada yaşanan vahşet."
Protestanlara ilk saldırı değil
Türkiye'de, 'misyoner' oldukları iddiasıyla Protestan cemaatine yönelik meydana gelen saldırılar şöyle:

  • Bu yıl 28 Ocak'ta Samsun'daki Agape Protestan Kilisesi'nin camları taşlarla kırıldı, tabelası boyandı. Pastör Orhan Pıçakçılar aynı gün Türk İntikam Tugayı'nca gönderilmiş iki tehdit e-postası aldı.
  • Adana'da geçen yıl 8 Ocak'ta, Protestan Kilisesi lideri Kamil Kıroğlu kendilerine El-Kaide üyesi diyen beş kişinin saldısına uğradı. Kıroğlu, bir saldırganın karnına döner bıçağı dayadığını, diğerlerinin dövdüğünü söyledi
  • Gaziantep'te 2005 yılında, Protestan cemaatine mensup bir ABD'li, üç genç tarafından elleri ve gözleri bağlanarak öldürülmekle tehdit edildi.
  • Niğde'de, 2004 yılında Hıristiyanlığı öven metin ve broşürler dağıtan dört yabancı kent dışına çıkarıldı.
  • Bursa'da, 2003 ekiminde, MHP İlçe Başkanı Metin Yıldıran'ın da içinde bulunduğu üç kişi misyonerlik yaptıkları iddia edilen iki kişiyi dövdü. (Radikal, dha)