Ortada bakan var, pas geç!

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Erzurum Havaalanı'nda, programını bozup piste çıktı. O anda bir uçak iniyordu. Kule pilotu pas geçirdi. Yıldırım'ın açıklaması: "Bir uçak rötarlı kalkmış. Abartacak bir şey yok."
Haber: CEM BAKIRCI / Arşivi

ERZURUM - Erzurum Havaalanı'nda inişe geçen Onur Air uçağının kaptan pilotu, pistte Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bulunduğu araç konvoyunu görünce, kulenin talimatıyla pas geçti. Böylece olası bir kaza önlendi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, THY'nin İstanbul-Erzurum uçağıyla bugün 16.10'da Erzurum'a geldi. Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, uçağın kapısında karşıladığı Bakan Yıldırım'a, Sivil Yolcu Terminali inşaatının devam ettiğini söyleyerek, "Sayın bakanım, terminal incelemesini yarın programa aldık" dedi. Bunun ardından Yıldırım, "Şimdi gezelim" dedi.
Bakan Yıldırım ve yanındakiler 16.15'te araç konvoyu halinde pist üzerinden Sivil Yolcu Terminali inşaatına hareket etti. Bu sırada, İstanbul-Erzurum seferini yapan Onur Air uçağı havada göründü. İnişe geçen uçakla, konvoy bir anda karşı karşıya gelince, kule müdahale ederek pilottan pas geçmesini istedi, DHMİ'nin pist eskortu da sirenle konvoyu uyardı.
Uçağın kaptan pilotu kulenin talimatıyla pas geçerek, yeniden yükseldi. Bunun üzerine Bakan Yıldırım, inşaatta inceleme yapmaktan vazgeçti, araç konvoyu süratle pisten ayrıldı.
Havaalanı güvenli inişe hazır hale getirilince, Onur Air'e ait 172 yolculu MD88 tipi uçağı, 10 dakikalık gecikmeyle havaalanına iniş yaptı. Onur Air yetkilileri, uçağın inişi sırasında kulenin "Pistte kontrolsüz araç var. Pas geçin" uyarısıyla piste inmediğini ve daha sonra verilen izinle iniş yaptığını söyledi.
'Böyle bir şey yok'
Bakan Yıldırım ise gazetecilerin soruları üzerine, "Böyle bir şey yok. Arkadaşlarımız bizimle beraberdi. Saat 12.00 civarında kalkacak bir uçak rötarlı gelince, bizi yeni yapılan terminal ve diğer tesisleri incelemeye giderken ikaz ettiler. Biz de pist başından emniyetli alana çekildik. Olay bu kadar basit. Abartılacak bir konu değil" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7512867512860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.