Ortadaki gözlüklü adam, sağdaki kızın meleği!

Ortadaki gözlüklü adam, sağdaki kızın meleği!
Ortadaki gözlüklü adam, sağdaki kızın meleği!
Hollandalı Wil Hubers, talasemi majör hastası Büşra'nın iyileşmesi için 8 yıldır çabalıyor


Ali GÜNDOĞAN

HOLLANDALI 51 yaşındaki Wil Hubers, Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde tanıştığı ev hanımı Filiz Tamriş ile Turizm rehberi İrfan Tamriş'in talasemi majör hastası olan kızları Büşra'nın ölümün pençesinden kurtulması için 8 yıldır uğraş veriyor. Aynı hastalık nedeniyle, çiftin tek oğulları 14 yaşındaki Rızgar'ın ölümü üzerine yıkılan Huber, Türkiye'de yaşadıklarını anlatan Anadolu kültürü ve insanı hakkında övgülerle dolu ‘Mijn Beleving’ (Kalbimden gelen istek) adlı bir kitap yazdı. Marmaris'te tatil yapan Hubers, kitaptan elde edeceği geliri, ağabeyiyle aynı kaderi paylaşmaması, yaşama tutunabilmesi için ilik nakli gereken 8 yaşındaki Büşra'nın tedavisi için Tamriş Ailesi'ne bağışlayacağını belirtti.
Hollanda'nın Sittard Gelen kenti belediyesinde yönetici olarak çalışan 4 çocuk babası Wil Hubers ile Tamriş Ailesi'nin kader birliği etmesine yol açan gelişmeler, 2001 yazında Marmaris'te başladı. Hubers, bir seyahat acentesinden gezi turu satın alırken, rehberlik yapan İrfan Tamriş'le tanıştı. Saatler süren sohbetin ardından Hollandalı turist ile rehberi arkadaş oldu. İrfan Tamriş, bir sohbet sırasında, 8 yaşındaki oğlu Rızgar ile henüz yaşını doldurmamış kızları Büşra'nın eşi ve kendisinin taşıyıcısı olduğu talasemi hastalığına yakalandığını, tedavi edilemezlerse yaşamlarını yitirebileceklerini anlattı. Türk dostuna yardımcı olmak için söz veren Hubers, durumu giderek ağırlaşan Rızgar'ı ve babasını tedavi amacıyla Hollanda'ya getirtebilmek için çaba sarf etmeye başladı. Güçlükle alınabilen vizelerin ardından Aralık 2004'te İrfan Tamriş ile oğlu Hollanda'ya gitti, dört hafta Hubers'ların konuğu oldu. Bu zaman içerisinde Leiden Medical Center'la görüşüldü. Hastane yetkilileri, talasemi majör hastası olan Rızgar'a ilik nakli ameliyatı yapabileceklerini ancak bunun için 150 bin Euro ücret ödenmesi gerektiğini söyledi. F.JW.Smiers isimli doktor da Türkiye'de çok daha ucuza ilik nakli yapılabileceğini, fakat kesin çözüm alınamayacağını, bu sebeple Rızgar için bu paranın mutlaka bulunması gerektiğini savundu.
Umutları azalan Tamriş'ler, Türkiye'ye dönerken, Hubers, Hollanda'da yerel dilin yanı sıra İngilizce ve Türkçe yayın yapan bir internet sitesi kurarak, Rızgar için yardım kampanyası başlattı. Ancak aradan 2 yıl geçmesine rağmen para toplanamadı. Bu sırada babasının, sağlığı için para biriktirmek için gece gündüz çalıştığı Rızgar, durumu ağırlaşınca, üç yıl önce, Adana Çukurova Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyata alındı, annesinden ilik nakli yapıldı. Üç ay sonra naklin başarılı olmadığı anlaşıldı, Diyarbakır'daki evlerinde iyice halsizleşen, sol gözü kör olan Rızgar, sık sık da havale geçirmeye başladı. Banyo yaparken geçirdiği havale sonucu kayıp düşünce, Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada, 5 gün boyunca pençeleştiği ölüme, 6 Şubat 2007'de yenik düştü.


KİTABIN GELİRİ BÜŞRA'YA

Wil Hubers, Adana'daki ameliyatı ve Diyarbakır'daki son günlerinde Rızgar'ın yanında oldu. Hubers de Rızgar'ın ölümüyle tek erkek çocuklarını kaybeden Tamriş'ler gibi yıkıldı. Yufka yürekli Hollandalı, İrfan Tamriş'le tanıştıktan sonra Türkiye'de yaşadıklarını bir kitapta topladı. Mayıs 2009'da yayımlanan ve 250 adet basılan ‘Mijn Beleving’ (Kalbimden gelen istek) adını verdiği 114 sayfalık kitapta, Anadolu kültürü ve insanına övgüler yağdırdı.
Hubers, kitabının 200 adedini alarak bu aybaşında Tamrişler'in tamamen yerleştiği Marmaris'e geldi. İç burkan hikayeyi Tamriş ailesinin evinde gazetecilerle paylaşan Hollandalı, kitaptan elde edeceği geliri, Büşra'nın tedavisi için Tamriş ailesine bağışlayacağını belirti, “Kitabım satıldıkça yeni baskı yapacağız. Bu arada Rızgar için açmış olduğum internet sitesinde de bu kez Büşra için bağış topluyoruz. Benim dört tane sağlıklı çocuğum var. Bir baba olarak çocukların göz göre göre hayatını yitirmesine kalbim dayanmaz. Rızgar'ı yaşama döndüremedik ama inanıyorum ki, vicdan sahibi insanlar, sesimizi duyacak ve küçük Büşra'yı yaşatacağız” dedi.


‘O BİR MELEK’

Baba İrfan Tamriş de duygularını, “Oğlumu kaybettim, kızımı kaybetmek istemiyorum. Onları yaşama bağlamak için binlerce kişiyle kontak kurdum ama hiçbiri Wil Hubers kadar vicdan sahibi, yardımsever çıkmadı. Onun için ne desem bilmiyorum. İnsan değil sanki bir melek” diyerek dile getirdi.
Anne Filiz Tamriş de Büşra'nın sağlığına kavuşabilmesi için dünyaya getireceği tüp bebeğin iliğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Anne Tamriş, şöyle konuştu:
“Büşra için çok geç değil. Türkiye'de de başarılın şekilde ameliyat olabilir. Tüp bebek dünyaya getirebilmem, yeni doğacak çocuğumdan alınacak iliğin Büşra'ya nakledilmesi ve tüm masraflar dahil yaklaşık 50 bin TL'ye ihtiyacımız var. Sağ olsun Hollandalı dostumuz, meleğimiz bu konuda bize yardımcı oluyor. Umarım başka yardım elleri de uzanır. Başka evlat acısı yaşamak istemiyorum.” (dha)