Ortadoğulu kadınlardan Gezi Parkı'na da selam

Ortadoğulu kadınlardan Gezi Parkı'na da selam
Ortadoğulu kadınlardan Gezi Parkı'na da selam
Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) düzenlediği Ortadoğu Kadın Konferansı, coşkulu bir kalabalığın katılımıyla başladı.
Haber: PINAR ÖGÜNÇ / Arşivi

DİYARBAKIR - 9 Ocak 2013’te Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez; Sara, Rojbîn, Ronahî anısına, üç ay süren yoğun bir çalışmayla hazırlanan programda 25 ülkeden, farklı kültürden, inançtan, etnisiteden, cinsel eğilimden, yaştan, sınıftan ve dilden Doğulu kadınlar buluşuyor. Salon rengarenk geleneksel kıyafetlerini giymiş kadınlarla dolu.
Açılış konuşmasını DÖKH adına Fatma Kaşan yaptı. Daha sonra Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Filistin’den Leyla Halid ve Leyla Zana konuştu. Bu arada bir miktar soğuk hava estiren bir olay yaşandı. Zana konuşmasına Leyla Halid ismiyle büyüdüklerini belirterek başlayıp sonra şöyle dedi:

"Bir halkın diğer halklar üzerinde tahakküm kurmasını savunmuyorum. Filistin halkı nasıl bir hayat istiyorsa öyle bir devlet kursun. Hiçbir koşulda tahakkümü kabul etmiyorum. Ama Arap halklarının İsrail'i ortadan kaldırma fikrine de katılmıyorum. Nasıl ki hava, güneş, yıldız kimsenin tekelinde değilse toprak da değildir."

Çeviriden kaynaklanan sorunun da eklenmesiyle bu sözler öğleden sonraya yayılan bir tartışmaya neden oldu. Halid tekrar söz alarak bunu Zana'nın kendi düşüncesi olduğunu ama işgalciyle aynı kefeye konmaktan da hazzetmediğini söyledi. 
Sebahat Tuncel Kürt kadın hareketi adına söz aldı ve bir yanlış anlaşma olduğunu, hareket olarak her halkın kendi kaderini tayin hakkına inandıklarını belirtti, "Her türlü işgal rejimine karşıyız" dedi.

Açılış konuşmalarından sonra BDP milletvekili Sebahat Tuncel bu yüzlerce kadına önce İstanbul 'daki Gezi Parkı'nı tarif etti. Özellikle kadınların ve çocukların ücretsiz faydalanabildiği bu kamusal alanın nasıl ticarileştirildiğinden bahsetti. Polisin bugün artan şiddeti ve çok sayıdaki yaralıya değindi. Böylelikle Gezi Parkı direnişine tüm Ortadoğu kadınlarından alkışlarla bir selam yollandi.

Bu arada Batı Kürdistan'dan gelecek Asuri, Süryani, Kürt kadınlardan oluşan delegasyon sınırda sorun yaşadığı için Diyarbakır'a ulaşamadı. Güney Kürdistan'la ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'yla bu konuda ellerinden geleni yapması için bağlantıya da geçildi.