Ortak çözüm arayışı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ermenistan'la ortak komisyon kurulması konusunda önümüzdeki günlerde adım atılabileceğini söyledi.

MANİSA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ermenistan'la ortak komisyon kurulması konusunda önümüzdeki günlerde adım atılabileceğini söyledi. Arınç, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen 'İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri' konferansına yönelik protestoların ise Türkiye'ye imaj kaybettirdiğini belirtti.
Manisa'da dün katıldığı açılışlarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Arınç, Ermeni konferansına yönelik protestolarla ilgili "Türkiye, içerde ve dışarıda maalesef prestij kaybına uğrayacak bazı görüntülere sahne oldu" diye konuştu.
Soykırımın Ermeni diasporasının ileri sürdüğü bir iddia olduğunu belirten Arınç, "Bu soykırım iddiası kocaman bir yalandan ve maksatlı propagandadan ibarettir" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'a mektup yazarak, ortak komisyon kurulmasını teklif ettiğini hatırlatan Arınç, şöyle devam etti:
'Samuel'le birlikte okudum'
"'Gelin tarihçiler ve siyasiler istediğiniz sayıda bir araya gelmek suretiyle araştıralım ve bunu propaganda malzemesi olmaktan çıkaralım' dedik. Koçaryan da buna cevap verdi. Önümüzdeki günlerde, haftalarda belki bir ortak komisyonun kurulması konusunda adımlar atılacak. Ben Manisalıyım ama Elazığ'da Krikor'un oğlu Samuel ile ilkokulu okudum. Onlar 'Millet-i sadıka' olarak bilinir ve sorunsuzca yaşarlardı. 1915'te bir tehcir kanunu çıkarıldı ve uygulanmasında birtakım üzücü olaylar oldu."


    http://www.radikal.com.tr/7584727584720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.