Ortaklığımız model olsun

Ortaklığımız model olsun
Ortaklığımız model olsun

Obama Meclis?te ayakta alkışlandı. Konuşmanın ardından milletvekilleri el sıkışmak için yarıştı. Obama, kendisini bekleyen Erdoğan?la Türk usulü öpüştü.FOTOĞRAFLAR: MUSTAFA İSTEMİ / REUTERS

Türkiye, Atatürk’ün anıtı Bana buraya yaptığım ziyaretin mesaj için olup olmadığı soruldu, cevabım kolay (Türkçe) ‘Evet.’ (Atatürk) tarihin şeklini değiştiren bir  lider. Onun için yaptığınız anıt çok güzel, ama asıl anıt, onun en önemli mirası, Türkiye’nin canlı, laik, demokrasisidir.

Model ortaklık Biz kendimizi Hıristiyan ya da Yahudi bir ulus olarak görmüyoruz, vatandaşların ve ideallerin birbirine bağladığı bir ulus olarak görüyoruz. Modern Türkiye de benzer prensiplerle kuruldu. Daha güçlü ABD-Türkiye ilişkileri, bir model ortaklıkla mümkün olur.

Türkiye, Avrupalı ABD Türkiye’nin AB üyeliğini şiddetle destekler. Türkiye Avrupa’ya sadece Boğaz’daki köprülerle bağlı değil. Ortak bir kültür, tarih, ticaret var. Avrupa etnik, geleneksel ve inanç farklılığından güç alıyor. Türkiye, bu güçlerin artmasına sebep olur.

Reformlar Önemli reformlar kaydettiniz. Bunlar devam etmeli, çünkü demokrasiler durağan olamaz. İnanç özgürlüğü sayesinde sivil toplum devleti güçlendirir. 

Ermeni sorunu Bu Meclis’te 1915’te yaşanan kötü olayları da gündeme getirmeli. Açılan sınırlar Türk ve Ermeni halklarını barışçıl ve refah içinde geleceğe adım atmalarını sağlar. (Soykırım konusunda)
Görüşlerim değişmedi, Türkiye ve Ermenistan, aralarındaki sorunları çözmeli.

İsrail, Filistin Ortadoğu’da barış istiyoruz. İki devlet hedefini; İsrail ve Filistin devleti hedefini destekliyoruz. İsrailliler de, Filistinliler de taahhütlerine uymalı. 
İran tercihini yapmalı İran tercihini yapacak. Halkı için daha iyi bir gelecek mi, yoksa silahlara mı yönelmek istiyor?

Irak ve PKK Türkiye ve ABD birleşmiş Irak için çalışıyor. PKK terörist listemizde. Irak hükümeti, Irak’ın Kürt liderleri ve Türkiye arasında işbirliğinde son derece önemli. Türkiye, kritik bir stratejik ortak.

Kaide ve Afganistan Kaide’nin Afganistan ve Pakistan’da var olmasını kabul edemeyiz. Hedef onu yenmek. Afganistan’da çok güçlü bir ortak olan Türkiye’nin terörle mücadeledeki deneyimini bizimle Afganistan’da da paylaşmasını istiyoruz. 

ABD İslam’la savaşta değil ABD asla İslam’la savaşta değil, olmayacak. İslam dünyanın şekillenmesine katkı yaptı. Birbirimizi dinlemeli, ortak zemin yaratmalıyız. 

Kriz ve iklim ABD ve Türkiye, G20’de ekonomik krize karşı verilen görülmemiş cevapta ortak. Koruyuculuğun önüne geçerek gelişmekte olan ülkelere el uzatmak istiyoruz. İklim değişikliği ile mücadele için yeni kaynaklar geliştirmeliyiz.