Ortaköy'ün Burhan abisi bu kez soğukla girdiği mücadeleyi kaybetti

Burhan abi, Ortaköy'deki yanmış ve terk edilmiş köşkte 15 yılını geçirdi. Son bir yıldır köşkün önündeki saldalyesinde uyuyor, uyanıyordu.
Haber: ECEM ENGİN / Arşivi

İSTANBUL - Burhan abi, Ortaköy'deki yanmış ve terk edilmiş köşkte 15 yılını geçirdi. Son bir yıldır köşkün önündeki saldalyesinde uyuyor, uyanıyordu. Alkol bağımlısıydı. Buna rağmen, bütün Ortaköylülere göre, centilmen ve kültürlü bir İstanbul beyefendisiydi. Sürekli pilli radyosunu dinleyerek vakit geçiriyordu. 50-60 yaş arasında olduğu sanılan Burhan abi, dün sabaha karşı donmuş halde bulundu. Eli radyosundaydı.
Aysen Tanırcan, Burhan abiyi yıllardır tanıyor. "Köşk geçen yıl yanmadan önce her gün traşını olur, temiz giyinirmiş. Hiç dilendiği görülmemiş. Ortaköy Kültür Merkezi çalışanları, kendilerini iltifatlara boğan Burhan abiyi, kibar diye tanımlıyor. Muhasebeciymiş ve 18 yaşlarında bir kızı varmış. Soyadınıysa kimse bilmiyor.
Parmakları kesildi, 'Sefil Bar'ı açtı
Burhan abi, iki yıl önce de soğuktan donmak üzereyken bulunmuş. Tüm müdahalelere rağmen ayak parmakları kesilmiş. Kardeşinin ısrarına rağmen kendini 'özgür' hissetmediği apartman dairesini ve Darülaceze'yi değil, köşkünde kalmayı yeğlemiş. Burhan abinin bu inadı, 'garibanlığından' değilmiş. Hem kendisine 'garip' denilmesini istemezmiş. Bir ara, köşkün üzerine 'Sefil Bar' yazılı tabela asması ve semt sakinlerinin de bu açılışa çiçeklerle katılması hâlâ unutulmuyor.
Burhan abi 15 gündür gripmiş. Tanırcan, önceki gece perdesini araladığında, her gün yemek götürdüğü Burhan abiyi sandalye üzerinde titrerken gördü. Bu hareketlere anlam veremedi.
Ve dün sabah, 05.00 sularında esnaf, Burhan abiyi sandalyesi üzerinde donmuş halde buldu. Sakalları buz tutmuştu. Radyosu elindeydi. 'Donarak ölenler listesine Burhan abi eklendi.
Avupa Acil Tıp Derneği 2. Başkanı uzman doktor Ülkümen Rodoplu'ya göre, 'hipotermi' adı verilen donma nedeniyle ölümlerde sıcaklığın eksi dereceye düşmesi şart değil. İstanbul, İzmir gibi kıyı şehirlerde sıcaklığın dört derece civarında olması bile ölüm sebebi. Kişinin alkol, uyuşturucu bağımlısı olması, zatürree, şeker, hipertansiyon gibi bir hastalığı ölümü hızlandırabiliyor.
Polis, radyoyu güçlükle elinden aldığı Burhan abinin üzerini gazeteyle örttü. Ortaköy Kültür Merkezi çalışanları, üzeri gazete örtülü adamın Burhan abi olduğunu öğrendi. Gazeteler kaldırıldı yerine tiyatro perdesi konuldu. Ortaköy, şimdi Burhan abinin nereye gömüleceğini bekliyor.