Ortalık tozduman

Ortalık tozduman
Ortalık tozduman
Yolsuzluk operasyonunun ardından gelen 'ikinci dalga' soruşturma yargıyı kilitledi. Önce İstanbul polisi, savcının 30 kişilik gözaltı talimatını yerine getirmedi. Ardından savcı soruşturmadan alınınca HSYK'dan bildirili tepki geldi.

İSTANBUL - Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ‘ikinci dalgası’ olarak adlandırılan ve savcının gözaltı, arama ve el koyma taleplerine rağmen emniyet birimlerinin bu tedbirleri gerçekleştirmemesi nedeniyle tartışma yaratan soruşturmanın savcısı Muammer Akkaş sert bir açıklama yaparak, “Mahkeme kararlarını uygulamayarak sıralı amirler suç işlemiştir. Şüphelilerin önlem alması, kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir” dedi. Savcı Akkaş, yazılı açıklamasını saat 16.00 sıralarında bizzat kendisi Adliye kapısına kadar getirdi ve habercilere de kendi dağıttı.

Çolakkadı: Haber vermiyorlar
Akkaş’ın açıklamalarına ilk yanıt İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’dan geldi. Akkaş’tan dosyayı alan Çolakkadı, gerekçesini ve Akkaş’ın iddialarına şöyle yanıtladı: Sizlere bir kağıt dağıtıldı bir savcımız tarafından. Yalan yanlış bilgiler verildi. Soruşturmaları başsavcılar başlatır ya da yetki verdiği vekiller ve cumhuriyet savcıları yaparlar. Başsavcılığımız 200 kadar savcıyı bünyesinde barındırıyor, bu 200 savcı rastgele kendi kendine ne soruşturma başlatır ne de bitirir. Dün açıkladığımız gibi şöyle diyoruz “Cumhuriyet savcıları önemli olayları kamuoyunu ilgilendiren medyada yer alacak olayları derhal, hatta çok önemliyse faksla telefonla, başsavcıya veya vekile bildirir. Ya böyle bir şey olmazsa kaos olur.” 

Bırakalım telefonla faksla bilgilendirmeyi, iki yıldır hiçbir bilgi verilmeden yürütülen soruşturmalar var. Bizim talimatımızda diyor ki, “soruşturmaların hukuka uygun yürümesi, gizliliğe riayet edilecek.” Buna riayet etmeyen, elindeki soruşturma bilgilerini medyaya aktaranlar, hukuka uygun soruşturma yürütemeyenlerin soruşturması başka savcıya verilir. Bu talimatta böyle. Geçmişte de buna riayet etmeyenleri değiştirdik.

HSYK’dan Akkaş’a destek
Savcı Akkaş’ın talimatının polis eliyle yerine getirilmemesi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan sert ve uyarı dolu bir açıklama geldi. HSYK’nın “yargı bağımsızlığı”na vurgu yaptığı açıklamasında, “Hukuka aykırı eylem ve işlemlerde bulunulması halinde yönetenlerin de herkes gibi yargı tarafından denetlenmesi demokratik hukuk devletinin bir gereğidir” ifadelerine yer verildi. HSYK yolsuzluk operasyonu sonrası yapılan ve amirlerden izin alınmasını zorunlu kılan “Adli Kolluk Yönetmeliği”nin Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu belirtti.

AKP : Bildiri korsan
HSYK’nın bildirisine ise AK Parti cephesinden yanıt, oldukça sert bir üslupla AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’ta geldi: “Sadece 13 üye korsan bildiri yayınladı. eskiden asker adına bildiri yayımlanırdı, şimdi HSYK yayınlıyor. Siyasi sonuç almak için savcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim.”