Ortaoyuncular'a 'Gezi kesintisi'ne mahkeme 'dur' dedi

Ortaoyuncular'a 'Gezi kesintisi'ne mahkeme 'dur' dedi
Ortaoyuncular'a 'Gezi kesintisi'ne mahkeme 'dur' dedi
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel tiyatrolara verilen ödeneği bu yıl ilk kez alamayan Ortaoyuncular'ın, kararın iptali ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Radikal.com.tr - Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca özel tiyatrolara sağlanan 2013-2014 ödenekleri bir hayli tartışma yaratmış, önceki yıllarda ödenek alan bazı tiyatroların ödeneği kesilince, "Gezi'ye destek verdikleri için" bu durumun ortaya çıktığı öne sürülmüştü.
Genco Erkal, Gülriz Sururi, Rutkay Aziz, Ferhan Şensoy, Levent Üzümcü, Orhan Aydın, Kemal Kocatürk ve Emre Kınay’ın da aralarında olduğu sanatçılar bakanlığın "keyfi ayrımcılığına maruz kaldıklarını ve kendi yandaşlarına birden fazla ödenek gösterildiğini" açıklamış, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için davalar açmıştı.
Ortaoyuncular da konuyla ilgili olarak 14 Aralık 2013 tarihinde kararın haksız ve hukuka aykırı olduğu, hangi değerlendirme ölçütlerine göre dava konusu işlemin tesis edildiğinin açık olmadığı, bu yıla kadar hep devlet yardımı alındığı, bu yıl devlet yardımından mahrum bırakılmalarının siyasi içerikli olduğunu iddia ederek kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açtı.
Aydınlık gazetesinin haberine göre, davada Ankara 9. İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Yerel Yönetimlerin, Derneklerin, Vakıfların ve Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmeliğin 1., 2. ve 9. maddeleri göz önüne alındığında, komisyonun hangi değerlendirme ölçütleri kapsamında maddi destekten yararlandırılmama kararı vermesinin net olarak ortaya konulmadığının görülmesi üzerine kararın iptali ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.