Ortaya karışık rezalet!

Çiğköfteyle patlak veren trişinozis vakalarında beklenen haber İl Sağlık Müdürlüğü'nden geldi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Çiğköfteyle patlak veren trişinozis vakalarında beklenen haber İl Sağlık Müdürlüğü'nden geldi. Çiğköfteci Nusret Usta'dan alınan örneklerde kıymanın domuz, at, tavuk ve sığır karışımından yapıldığı belirlendi. Kıyılmak üzere bekletilen et ise at eti çıktı. Dahası Nusret Usta'ya et temin ettiği belirtilen Muzaffer Kurfallı'nın dört marketinden alınan sucuk ve kıyma örneklerinin de sonucu aynı geldi.
Çiğköfte yedikten sonra hastanelere başvuran 285 kişiden 40'ına konan
'trişinozis' teşhisi de kesinleşti. 105'inde de hastalığın tipik belirtileri bulunduğu açıklandı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi ile İtalya'da Trişinella Merkezi'nde yapılan kan ve kas biyopsisi tetkiklerinin aynı sonucu verdiği açıklandı.
Adını ağzına almasa da...
Hastalığın ortaya çıktığı gün İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince çiğköfteci Nusret Ermanoğlu'nun dükkânı ve ona et temin eden Çakıroğlu Market'in dört şubesinden alınan kıyma, sucuk örneklerinin tahlil sonuçları İl Sağlık Müdürlüğü'ne ulaştı. "Ben o hayvanın (domuzu kastediyor) adını bile ağzıma almam. Hayvan derim" diyen çiğköfteci Nusret Ermaner'in çiğköftesinden alınan örneklerde domuz, at, tavuk, sığır etinden yapılan kıyma ortaya çıktı. Aynı işyerinde kıyılmak üzere bekletilen etin de at eti olduğu anlaşıldı.
Böylece Ermaner'in sattığı çiğköftenin içine sadece hastalığın yayıldığı tarihte değil daha sonraki üretiminde de domuz ve at etinin karıştığı da anlaşılmış oldu. Ermaner'in et aldığı Muzaffer Kurfallı'nın İzmir'de üç şubesi olan Çakıroğlu Market'ten alınan kıyma ve sucuk örneklerinin tahlili de aynı yönde.
Yedi kişi gözaltında
Çiğköfteci Ermaner halen gözaltında. Dün de Muzaffer Kurfallı ile amcasının oğlu Erkan Kurfallı ve Abdulbaki Özbilci gözaltına alındı. Buca jandarması da izinsiz domuz kesimi yapan Yılmaz K. ve üç kişi gözaltına alındı.
Danışma hattı kuruldu
Olağanüstü toplanan İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, açıkta, izinsiz ve etiketsiz tüm çiğköfteleri imha kararı aldı. Parçalanmış et ve kıyma satışı yapılan yerlerdeki menşei belirsiz etler imha edilecek.
Vatandaşların sorularına yanıt vermesi amacıyla 'Trişinellozis Danışma Hattı'ndan (412 58 58) 24 saat bilgi alınabilecek.
DEÜ uzmanları hastalığın son 28 yıl içinde dünyada 6 bin 800 kişide görüldüğünü, bunlardan altısının hayatını yitirdiğini söyledi.Trişinozis iki ay vücutta saklanabiliyor
İzmir'de yüzde şişme, kas ağrısı, yorgunluk, ishal gibi dertlerle hastaneye gelen 220 kişiden 40'ına 'kesin' trişinozis teşhisi konurken doktorlar uyardı: Testleri negatif çıkanlar bile iki ay beklemeli.
Test sonucu ne olursa olsun şüpheli görülen herkese tedavi uyguladıklarını söyleyen DEÜ Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Çiler "Kan tetkiklerinin negatif çıkması o kişinin enfekte olmadığını göstermez. Çünkü kanda antikor seviyesinin yükselmesi iki ay ister" dedi.
Tedavide gecikmemek gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Çiler çiğköfte yiyen kişilerden, kendilerinde hiçbir hastalık belirtisi olmasa bile, eğer arkadaşları hastalandıysa, hastaneye başvurmalarını istedi.