Ortaylı: Başbakan kendi tarihini bilmiyor

Ortaylı: Başbakan kendi tarihini bilmiyor
Ortaylı: Başbakan kendi tarihini bilmiyor
Gezi Parkı protestoları hakkında Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Başbakan Erdoğan'ın Osmanlı tarihini bilmediğini iddia etti.

Radikal.com.tr - Gezi Parkı protestoları hakkında Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Başbakan Erdoğan ’ın Osmanlı tarihini bilmediğini iddia etti.

İlber Ortaylı, “Avrupalıların, çok az bilgi sahibi oldukları Türkiye ve geçmişi hakkında karar vermeleri yeteri kadar ürkütücüdür. Ancak daha da korkuncu, Recep Tayyip Erdoğan ’nın kendi tarihini çok az bilmesidir. Sevilen bir parkın yerine Osmanlı kışlası inşa etmek istiyor. Bunu da tarihe sahip çıkmak olarak adlandırıyor. O zaman Dolmabahçe Saray Tiyatrosu’nu ve Swiss Otel’in yerine eski oryantal kıraathaneyi de inşa ettirsin” dedi.

Prof.Dr. İlber Ortaylı geçtiğimiz günlerde Gezi Parkı ile ilgili yaptığı başka bir açıklamayla da dikkatleri üzerine çekmişti. "Mazide yıkılan binaların her birini yeniden tesis ediyor musunuz? O halde Swiss Hotel'in yerine Şark Kahvesi'ni yapın da görelim." diyen Ortaylı, Erdoğan'ın " Gezi Parkı 'na Topçu Kışlası'nı yapacağız. Tarihi yeniden canlandıracağız" sözlerine Twitter 'dan cevap vermişti.


  http://www.radikal.com.tr/1138526113852614

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gülüyorum... - caminoreal

  Her haberin altındaki yoruma bakıyorum ülkemi ve insanları anlamak için. Ortay'lının söylediklerine verecek cevap olmayınca hemen karalama işine girişiliyor, İlber Ortaylı gibi bir tarihçi için bile başbakana karşı "dik durdu" diye bu "hocalar adam değil, yetiştirdikleri öğrenciler de adam olmaz vb gibi", yazık çok ahlaksızca bir zihniyet biçimi ve davranış biçimi yaygınlaşıyor, kimi örnek alıyorlar acaba?

  okurlara insanlara hakaret sayarım - buveyti

  ben bu tesbiti olur olmaz yerlerde tekrarlamaya utanırım. sırf insan aklına hakaret olmasın diye. ama burnu tıkanan adam felsefe yapsa ne duyulur sadece fışıltı değil mi? ortaylıda fışıldamayı marifet sanıyor çok mühim harişka bir tesbit gibi her yerde bunu günlerdir tekrarlıyor. birinin bunu hiçte çok üstün bir zekanın eseri olmadığını ona insanlık namına hatırlatması lazım. gezi parkına topcu kışlası yapmakla özel mülk haline gelmiş bir oteli yıkıp oryantal kahvehane yapmak gerçekten çok mu aynı mı sormak istiyorum. belediye bir parkata bile icrat yapamıyacaksa o zaman halkı eylemciler mi temsil edecek park ve bahceleri sinirlenenler mi düzenliyecek. demokrasi böyle bir sistemin mi adı? hem o bahsettiğin otel yıkılsa neden illa kahve yapılısın ki tayyib oraya kahveden de önce orda bulunan bir medrese yaparsa ne yapacan? yav biraz akıllı ol. ilk duyduğumda nasıl olsa bu zırvaya kimse itibar etmez deyip unutkanlık denizine atmıştım. yok zaten itibar den yokta kendi kendini bu derece övünce uyarmak zorunda kaldım. olumsuz herşeyi şişiren batılı basında bu uyarıyı yapmamaı gerekli kıldı

  lojmana taşınan padişah tahtı için yeterince tatmin edici açıklama yapmadınız. - demlicay2011

  bu bir hıyanettir aslında. ama basit bir döşeme mobilya olarak algılandı. bir mide kaldırma sorunu. tarihe ve büyüklere verilen sahte saygının göstergesi. cumhuriyet tarihinde ne kadar heykel resim varsa tarumar edildi. bunları önümüzdeki günlerde umarım anlarız.

  Başbakan ve eğitim durumu - Algının Kapıları

  Ben başbakana baktığımda değil tarih, herhangi bir konuda dahi iyi bir bilgisi olduğuna inanmıyorum.

  arastırmadan yazma radikal - jamesdimaggio

  ilber ortaylı'nın twitter hesabı yok doğal olarak tweet atamaz

  SAYIN HOCAM NORMALDİR - pispor

  Kasımpaşalıyım der durur başbakan tarihi nasıl bilsin onu derdi tarihe sahip çıkmak değil onun işi intikam almaktır yoksa o küçük meydana yapılacak topçu kışlası ancak havadan görünür

  ZIRVA - HARAYDIN

  Bir hoca zırvalarsa bu kadar zırvalar. Yahu sizin yetiştirdiğiniz öğrencilerin okuttuğu tarih ancak bu kadar olur, hem öğretmeeyin hem bilmiyor deyin.Buna pişkinlik denir. Bakın sizin İngilizce hocalarınız iki kelimeyi yan yana getiremez, İngilizce öğretmeni yetiştirir.Onlar eğitim yapar kimse üç cümle kuramaz. Şimdi böyle durumda kimse İngilizce bilmiyor diye suçlanabilir mi? Öğreten bilmiyor ki öğrenmesi gereken bilsin.Aksini iddia ediyorsanız üniversitelerin bir yıl hazırlık okuttukları halde niye İngilizce öğretemediklerine bakın. Görün ki hocalarıonız İngilizce bilmiyor. Bilmeyenin ders verdiği birine bilmiyor demek zırva değilmidir?