'Örtbas çabası var'

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde terörist oldukları iddiasıyla 31 yaşındaki Ahmet Kaymaz ile oğlu 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın öldürüldüğü operasyonda yer alan polisler hakkındaki davanın 'güvenlik nedeniyle' başka ilde görülmesi gündeme geldi.

DİYARBAKIR/İSTANBUL - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde terörist oldukları iddiasıyla 31 yaşındaki Ahmet Kaymaz ile oğlu 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın öldürüldüğü operasyonda yer alan polisler hakkındaki davanın 'güvenlik nedeniyle' başka ilde görülmesi gündeme geldi. Kaymaz ailesinin avukatı, davanın başka ile nakledilmesi girişiminin örtbas kuşkusunu ortaya çıkardığını söyledi. Bu arada sanık dört polis hakkındaki tutuklama talebi reddedilirken, savcılık, olay sırasında silah kullanmadığı belirlenen altı polis ile Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez hakkında da takipsizlik kararı verdi.
'Gözden kaçıracaklar'
Emniyet Genel Müdürlüğü avukatları polislerin can güvenliği nedeniyle davanın başka ile alınması talebinde bulunacaklarını söyledi. Kaymaz ailesinin avukatlarından Hüseyin Cangir ise, davanın başka ilde görülmek istenmesini 'davanın gözden kaçırılması girişimi' olarak nitelendirdi. Mardin gibi küçük bir kentte güvenlik sağlanamayacağı gerekçesini anlayamadığını belirten avukat Cangir, şunları söyledi:
"Mardin'de bu olayla ilgili bir hassasiyet var ve kamuoyu bu davayı yakından takip etmek istiyor. Gözden kaçırarak olayı mı örtbas edecekler? Daha önce müdahil olarak bulunduğumuz başka davalarda da, ki onların arasında küçük yaşta erkeklere pazarlanan N.Ç.'nin davası da vardı, biz güvenlik gerekçesiyle dava başka ilde görülsün diye talep ettiğimizde mahkeme reddetmişti. O zaman güvenlik sağlanıyordu da şimdi mi sağlanamayacak?"
Tutuklamaya ret
Bu arada Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21 Şubat'ta görülmeye başlanacak dava öncesinde Kaymaz ailesinin avukatlarından Erdal Kuzu, nöbetçi mahkemeye başvurarak sanık dört polisin tutuklanmasını istedi. Nöbetçi mahkeme ise tutuklama talebini reddetti. Kuzu, yarın bir üst mahkeme olan Midyat Ağır Ceza Mahkemesi'nde karara itiraz edeceklerini söyledi. Kuzu, operasyonda görev alan diğer polislerle Emniyet Müdür Yardımcısı hakkında da dava açılması gerektiğini belirterek, "Açılan dava sadece Ahmet Kaymaz ile Uğur Kaymaz'ın ölümüne yol açan polislerle ilgilidir. Ancak, operasyonu yöneten Kemal Dönmez ve görev alan diğer altı polis hakkında da dava açılabilmesi için itirazda bulunacağız" dedi. Kaymaz ailesine destek için Mardin Barosu'ndan 25 avukatın davaya müdahil olacakları öğrenildi.
Takipsizlik kararı
Öte yandan, 21 Kasım'da meydana gelen olay sırasında silah kullanmadığı belirlenen 6 polis ile operasyonu yönettiği gerekçesiyle açığa alınan Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez hakkındaki soruşturma da tamamlandı. Bu zanlılar hakkında Mardin Cumhuriyet Savcısı Mustafa Caymaz tarafından delil yetersizliğinden takipsizlik kararı verildi.
Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise davada sanık dört polisin halen açıkta olup olmadıklarının tespiti için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı gönderdi.
Operasyonda silah kullanan polisler Mehmet Karaca, Yaşafettin Açıksöz, Sevdi Ahmet Töngel ve Salih Ayaz hakkında 'faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek' iddiasıyla beş yıla kadar hapis cezası istemiyle daha önce dava açılmıştı. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7335007335000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.