Örtülü kadın azaldı Malezya olmuyoruz!

Başörtülü kadın sayısı dört yılda yüzde 2.8 düştü

Namaz kılanlar da azalmış
'32. Gün' programıyla A&G şirketinin araştırmasında 'türban sorunu'nun fotoğrafı çekildi. Araştırma, Türkiye'nin yedi bölgesinde, seçmen nüfusunu temsil eden 1863 denekle 21-23 Eylül arasında yapıldı. En çarpıcı sonuç: Başı kapalı kadın sayısı son dört buçuk yılda yüzde 2.8 azaldı. Türkiye'de 100 kadından 61'i başını örtüyor. Bir ilginç sonuç da şu: Namaz kılanlar da azalmış.
Köşk'te türban dert değil
Yüzde 73.7 'Üniversitede türban yasak olmasın' fikrinde, yüzde 19 ise 'Türban siyasi simge' diyor. Yüzde 70.5 cumhurbaşkanının eşinin türbanlı olmasına razı. Örtünme eğitimle azalıyor. En çok örtünenler Güneydoğu'da, en az Ege'de. A&G Başkanı Gür: Örtünenler artmadı, daha fazla sosyal hayatta görünmeye başladı.

İSTANBUL - Mehmet Ali Birand ve Rıdvan Akar'ın hazırladığı 32. Gün programı ve A&G şirketinin ortak bir araştırması, 'türban sorununun' fotoğrafını çekti. Araştırmaya göre, Türkiye'de başı kapalı kadın sayısında son üç buçuk yılda yüzde 2.9'luk azalma var, namaz kılanların oranı da düştü.
Araştırma, 21-23 Eylül 2007 tarihlerinde yedi bölgede, 38 il ve 128 ilçede 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 924'ü kadın toplam 1863 denekle yüz yüze gerçekleştirildi. Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon, Uşak ve Van'da yapılan araştırmada birçok ilginç sonuca ulaşıldı.

 • Türkiye'de her 100 kadından 61'i başını kapatıyor. Ancak araştırmaya göre 2003'ten bugüne kadar başını kapatanların oranı yüzde 2.9 azaldı.
 • Araştırmaya katılanların yüzde 73.7'si 'üniversitelerde türban yasağının aldırılmasını' istedi. Türbanın siyasi bir simge olduğunu düşünenlerin oranı sadece yüzde 19. Yüzde 70'i türbana 'siyasi simge' demiyor.
 • Araştırmaya katılanların yüzde 70.5'i Cumhurbaşkanı'nın eşinin türbanlı olmasını sorun olarak görmüyor.
 • 2003'ten beri düzenli namaz kılanların sayısında yüzde 2.8'lik azalma var.
 • Ankete katılanların yüzde 50.5'i Anayasa'nın değişmesi gerektiği yönünde fikir bildirirken, yeni Anayasa'da türbana özgürlük isteyenlerin oranı yüzde 62.
  Nişantaşı'na, 'Cadde'ye çıktılar

  Büyütmek için tıklayınız

  A&G Araştırma Şirketi'nin başkanı Adil Gür, sonuçları şöyle yorumluyor:
  "Yaygın kanaatin aksine, toplumda örtünme oranı veya dindarlık artmıyor, aksine azalıyor. Sadece görünürlük artıyor. Kapalı kadınlar artık daha fazla sosyal hayatta yer almaya başladı. Eskiden sadece otobüste, minübüste görmeye alıştığımız kadınlar, bugün son model arabalara binip, Nişantaşı'nda, Bağdat Caddesi'nde alışverişe çıkmaya başladı. Bu nedenle sayıda artış yok, algıda farklılık ve artış var."
  * * * * * * * * * *
  Evde başı örtülü var mı?
  Türkiye'deki hanelerin yüzde 74.3'ünde başını kapatan biri var. Başı kapalı olan hane sayısı 3.5 yılda yüzde 2.9 azaldı.
  Soru: Bu evde yaşayan çarşıya pazara alışverişe giderken (Ramazan ayı dışında) başını kapatan kimse var mı?


  * * * * * * * * * *
  Gençlerde kapanma az
  Kadınların yaşı yükseldikçe başını kapatanların da oranı yükseliyor.


  * * * * * * * * * *
  Başörtüsünü kim istiyor?
  'Başımı eşimin isteğiyle kapatıyorum' demeseler de evli kadınların başını yüksek oranda kapatması, başını örtenlerde eşin etkisini doğruluyor.


  * * * * * * * * * *
  Kırsal 'örtünüyor'
  Metropolden kıra gittikçe başını örtenlerin oranı artıyor. Türkiye'nin en büyük sekiz kentinde başını örtenlerin oranı yüzde 44.5'ken bu oran kırda yüzde 74.1.


  * * * * * * * * * *
  Rekor Güneydoğu'da
  Bölgeler arasındaki farklara bakıldığında başı örtülülerin oranının en yüksek olduğu yerin Güneydoğu, en düşük olduğu yerinse Ege Bölgesi olduğu görülüyor.


  * * * * * * * * * *
  SP yüzde 100 kapalı AKP'de oran azalıyor
  22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri'nde SP, AKP ve DTP'ye oy verdiğini söyleyen kadınların büyük oranda başını örttüğü görülüyor. Başı örtülü seçmen oranı en düşük olan partiyse CHP. CHP seçmeni kadınların yüzde 80.7,sinin başı açık.
  Öte yandan 3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP'ye oy veren kadınların yüzde 95'i başın, kapatırken 22 Temmuz 2007'de bunun yüzde 80'e gerilemesi dikkat çekiyor. Başka bir deyişle AKP'lilerde başı açık kadın sayısı yüzde 5'ten yüzde 20'ye yükselmiş.


  * * * * * * * * * *
  Türban diyen çok az
  Araştırmada başını örten kadınlara ve eşi, annesi, kardeşi başını kapatanlara bu örtüyü nasıl tanımladıkları soruldu. 'Türban' diyenlerin oranı sadece yüzde 6.1. Yaş yükseldikçe türban diyen oranı daha azaldı.


  * * * * * * * * * *
  Başını kapatanların yüzde 64.1'i 'İnanç' diyor
  Araştırmada başını örten kadınlara ve annesi, eşi, kardeşi başını örtenlere bunun nedeni soruldu. Başını kapatan kadınların yarısından çoğu bu soruya 'Dinim, inancım gereği' yanıtını verdi.
  18-27 yaş grubundaki gençlerin yüzde 8.5'i eşinin veya aile büyüğünün isteği nedeniyle başını örttüğünü söylüyor.
  Bekârların da yüzde 17.1'i aile büyüklerinin isteği doğrultusunda örtünüyor.
  Büyük kentlerden kırlara doğru gittikçe gelenek nedeniyle başını örttüğünü söyleyenlerin oranı da yükseliyor.


  * * * * * * * * * *
  Türban siyasi simge mi? Yasak kalksın mı?
  Araştırmaya katılanların yüzde 69.'3'üne göre türban siyasal bir simge değil. Türbanı siyasal bir simge olarak gördüğünü söyleyenların oranı yüzde 18.7'de kaldı.
  Üniversitede türban yasağını savunanların oranıysa yüzde 26.3. 'Kaldırılsın' diyenlerin oranı yüzde 73.7'yi buluyor.
  SP ve BBP'lilerin yüzde 100'ü, AKP'lilerin yüzde 91.4'ü, MHP'lilerinse yüzde 82'si üniversitede türban yasağı kalksın istiyor. Araştırma sonuçları Mayıs 2003'le karşılaştırıldığında türban yasağı kalksın diyenlerin oranının yüzde 2 düştüğü görülüyor.


  * * * * * * * * * *
  Hayrünnisa Gül'ün Çankaya'ya çıkması
  Araştırmaya katılanlara "Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Gül'ün eşinin başı kapalı. Bir süredir kamuoyunda tartışmalar yapılıyor. Bazıları türbanın Çankaya'ya çıktığını ve dolayısıyla bunun sorun olduğunu, bazılarıysa sorun olmadığını söylüyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir" diye soruldu.
  Katılanların çoğunluğu Hayrünnisa Gül'ün Çankaya'ya çıkmasında bir sorun olmadığını söyledi. Ancak eğitim düzeyi yükseldikçe sorun olarak nitelendirenlerin oranının da yükseldiği gözlendi. CHP'lilerin yüzde 75.7'si 'sorun' olarak gördü.


  * * * * * * * * * *
  3.5 yılda ne değişti?
  Araştırmaya katılanlara kendilerini mühafazakâr olarak görüp görmedikleri de soruldu. Evet diyenlerin oranı yüzde 24.8, hayır diyenlerin oranıysa yüzde 34.2 oldu. 2003 ve 2007 sonuçları karşılaştırıldığında muhafazakarım diyenlerin oranı arttı.