'Oruç' sürüyor hükümet duruyor!

Cezaevlerindeki ölüm oruçlarının bitirilmesi için sivil toplum
örgütleri taleplerini yoğunlaştırırken, bu konuda sessiz kalmayı sürdüren hükümet eylemcilerle görüşmek için adım atmıyor

BRÜKSEL/ ANKARA - Cezaevlerindeki ölüm oruçlarının bitirilmesi için sivil toplum
örgütleri taleplerini yoğunlaştırırken, bu konuda sessiz kalmayı sürdüren hükümet eylemcilerle görüşmek için adım atmıyor.
Ölüm orucu eylemcilerinin avukatları, Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi Daniel Cohn Bendith'e yolladığı mektupta, isteklerinin kabul edilerek eylemin bitirilmesi için AP'nin devreye girmesi teklifinde bulundu.
Teklife sıcak bakan Avrupa Parlamentosu'ndan bir heyet, Adalet Bakanlığı 'nın izin vermesi halinde cezaevlerini ziyaret edecek.
Adalet Bakanlığı'ndan düne kadar cevap verilmediğini belirten AP'nin Türk kökenli milletvekili Ozan Ceyhun, olumlu yanıt alınırsa pazartesi Türkiye 'de olacaklarını belirtti.
Dışişleri Müsteşarı Faruk Loloğlu ise
arabuluculuğun söz konusu olmadığını, ancak AP heyetinin cezaevi ziyaretine karşı çıkmayacaklarını söyledi.
Türk-İş: Bitirin
Bu arada Türk-İş de ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için hükümetten çaba istedi. Türk-İş'in yazılı açıklamasında "Türkiye'nin dünyadaki imajını zedeleyen bu konumdan çıkarılmasının Türkiye açısından gereğine işaret ediyoruz" denildi.
Mahkûma telefon hakkı
Öte yandan, yapılan bir tüzük değişikliğiyle cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere haftada bir kez üçüncü dereceye kadar yakınlarını telefonla arama hakkı verildi. Yeni düzenleme, F tipi cezaevlerini de kapsıyor. Ancak F tiplerinde bu hak
'disiplin cezası almama' koşuluna bağlandı.