Oruca iki can daha

Adalet bakanlığı'nın 'Hayata Dönüş Operasyonu' sonrası sevk edildiği Edirne F Tipi Cezaevi'nde ölüm orucunu sürdüren DHKP-C davasından tutuklu Sedat Karakurt, dün sabaha karşı yaşamını yitirdi. İzmir'de de ölüm oruçlarına dışardan destek veren Erdoğan Güler can verdi

EDİRNE / İZMİR - Adalet bakanlığı'nın
'Hayata Dönüş Operasyonu' sonrası sevk edildiği Edirne F Tipi Cezaevi'nde ölüm orucunu sürdüren DHKP-C davasından tutuklu Sedat Karakurt, dün sabaha karşı yaşamını yitirdi. İzmir'de de ölüm oruçlarına dışardan destek veren Erdoğan Güler can verdi.
Edirne F Tipi Cezaevi'nde 136 gündür ölüm orucunda bulunan 25 yaşındaki Karakurt, durumunun ağırlaşması üzerine 10 gün önce Edirne Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Karakurt, aynı gün Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. 10 gündür hastanede bulunan ve tedavi kabul etmeyen Karakurt, dün saat 02.00'de öldü. Karakurt'un cenazesi, otopsiden sonra gönderildiği Edirne'de toprağa verildi. Eylem nedeniyle
Edirne F Tipi Cezaevi'nde ölenlerin sayısı da üçe yükseldi.
Destek eylemcisi
İzmir'de tutuklu ve hükümlülerin sürdürdüğü ölüm oruçlarına dışardan destek verenler arasında yer alan 29 yaşındaki Erdoğan Güler de dün Kahramanlar'daki bir evde yaşamını yitirdi. Otopsi amacıyla İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırılan tutuklu ve hükümlü yakını bulunmayan, kendisi de daha önce cezaevinde yatmayan Güler'in cenazesi, bugün Manisa'nın Salihli ilçesinde toprağa verilecek.
Ölüm orucunu destek amacıyla Almanya'nın Regesburg şehrinde 20 Nisan'da kendini yakan Kazım Gülbağ'ın da tüm müdahalelere karşın kurtarılamadığı ve önceki gün yaşamını yitirdiği bildirildi.
Ankara Numune Hastanesi'nde hayatını kaybeden Hatice Yürekli dün İzmir'de toprağa verildi.
Mahkûmlarla görüşme
İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül, TBMM İnsan Hakları İnceleme Alt Komisyonu üyelerinin, bugün büyük bir olasılıkla tutuklu ve hükümlülerle görüşmeye gideceğini söyledi.
Dün derneğin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'le görüşmesinin ardından açıklama yapan Öndül, "Bakan Türk, yanımızda komisyon üyesi Hasan Macit'e telefonla tasarıların yarın (bugün) komisyonda görüşüleceğini, ölüm
oruçlarının geldiği süre açısından komisyonun F tipi cezaevlerinde hemen inceleme yapılmasını istediğini, bu nedenle tutuklularla görüşmesini rica etti. Sayın Macit de olumlu yanıt verdi" dedi.