'Oruç'ta 26. ölüm

Ölüm orucuna dışardan destek veren 22 yaşındaki Zehra Kulaksız, eyleminin 221. gününde yaşamını yitirdi. Kulaksız'ın kardeşi de 15 Nisan'da ölmüştü.

İSTANBUL - Ölüm orucundaki tutuklulara destek vermek için eyleme katılan 22 yaşındaki Zehra Kulaksız ölüm orucunun 221. gününde hayatını kaybetti. Kulaksızla birlikte ölüm orucunda ölenlerin sayısı 26'ya çıktı.
Ölüm orucunu sürdüren tutuklu Mehmet Kulaksız'ın yeğeni olan Zehra Kulaksız
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi son sınıf öğrencisiydi. Kulaksız'ın Ege Üniversitesi Biyoloji Fakültesi'nde öğrenci olan kız kardeşi 19 yaşındaki Canan Kulaksız da aynı evde başladığı ölüm orucunun 137. gününde 15 Nisan'da yaşamını yitirmişti. Cezaevindeki yakınlarına destek amacıyla Küçükarmutlu'daki
evde ilk olarak yedi kişi ölüm orucuna başlamıştı. Kulaksız ile birlikte evde yaşamını yitirenlerin sayısı dörde ulaştı. 'Ölüm evinde' halen sekiz kişi ölüm orucuna devam ediyor.
46 eylemci tahliye edildi
Bu arada Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin haklarındaki tutukluluk kararını kaldırdığı ölüm orucundaki 46 tutuklu ve hükümlü önceki gece ve dün salıverildi. Adli Tıp uzmanlarının salıverilen mahkûmlarla ilgili hazırladığı raporda mahkûmlarda "korsakoff-wernicke sendromu arızası bulunduğu, tutuklu kalmalarının ileride telafisi mümkün olmayan kayıplara yol açabileceği" belirtilmişti.