'Örümcek Ağı'na hem zamanaşımı hem 110 yıl hapis

'Örümcek Ağı'na hem zamanaşımı hem 110 yıl hapis
'Örümcek Ağı'na hem zamanaşımı hem 110 yıl hapis

Kohen kefaletle serbest kalmıştı.

ANKARA - ‘Örümcek Ağı’ davasında, sanıklar tekstilci işadamı Erol Maks Kohen, Ahmet Züberkan Arıkan, Nail Tahsildaroğlu ve Yücel Atabay, 37 ayrı olayla bağlantılı olarak toplam 110 yıl 8’er ay hapse mahkûm edildi.
1995-2001 yılları arasında çok sayıda holding ve şirkete naylon fatura servisi yapıp karşılığında komisyon aldığı belirlenen Kohen ve ekibi, kara para aklamakla da suçlanıyordu. Aynı zamanda, hayali ihracat yoluyla devletten haksız KDV iadesi aldığı saptanan Kohen hakkındaki davanın karar duruşması dün yapıldı.  Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada sanıklar Erol Maks Kohen, Ahmet Züberkan Arıkan, Nail Tahsildaroğlu ve Yücel Atabay’ı ‘evrakta sahtecilik’ suçundan, 37 ayrı olayla bağlantılı olarak toplam 110 yıl 8’er ay hapse mahkûm oldu.
Sanıklara ‘dolandırıcılık’ ve ‘cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’ suçlarından açılan kamu davalarıyla ilgili ise mahkeme ‘zamanaşımı’ kararı verildi. Aynı davada yargılanan 15 sanık da 2 yıl ile 56 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptrıldı. 
Kohen hakkında, Diyarbakır’ın 27 yaşındaki vergi rekortmeni Serkan Şahin’in öldürülmesiyle ilgili de dava açılmış, ayrıcı İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, Kohen’in geçmişte ANAP aracılığıyla Emniyet’teki tayinlerde etkili olduğunu öne sürerek belgeler açıklamıştı. Kohen’in eski İstanbul Organize Suçlar ve Kaçakçılık Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın uçak seyahatlerini de ödediği öne sürülmüştü. (Radikal)