Oslo olmaz başka yer olur

Oslo olmaz başka yer olur
Oslo olmaz başka yer olur
Başbakan Erdoğan, gündemde Oslo'nun olmadığını söylerken, "Gelecekte olabilir. Önünü kapatmanın anlamı yok. Oslo olmaz başka yer olur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün Afrika gezisine çıkmadan önce İmralı ile müzakere sürecine dair önemli açıklamalar yaptı. Başbakan, “Bu, yeni başlamış bir süreç değil. Buradaki gayretimiz, terörle mücadelede başarılı olabilmektir” dedi. Başbakan Erdoğan gazetecilerin konuya ilişkin sorularına şu yanıtları verdi:
Bunu bilmeyenler, anlamayanlar var. Siyasetle, hükümetle veya hükümet etmeyle devleti yönetmeyle devlet mekanizmalarının çalıştırılması arasındaki inceliği ayırt edemeyen siyasetçiler var. Biz burada bu inceliği koruyarak bir yol takip ediyoruz. Burada da daha önce başladığımız bir süreci devam ettirmenin gayreti içerisindeyiz.
Bu konuyla ilgili yurtiçi ve yurtdışında daha önce hükümet ederken, siyasetin enstrümanları vardır ve bu enstrümanlarını da kullanır. O da nedir? Devletin mekanizmaları içerisindeki enstrümanlardır. Bu konuda da en önemli enstrüman her zaman için istihbarat teşkilatıdır. İstihbarat teşkilatı özellikle yürütmenin en önemli ayağıdır; bunu da içeride ve dışarıda en ideal şekilde kullanmanın gayreti içerisinde olmuştur. Bu, dünyanın her yerinde böyledir. Sadece terörle mücadelede kullanmaz, asayişte de kullanır. Çok farklı etkili olmak istediği alanlarda da kullanır. Bizler de şu anda bu adımı attık, atıyoruz ve atacağız. Bu gelişmeler esnasında dikkat edilirse bizler, şu anda siyasetçi olarak böyle bir görüşmenin içinde olmadık, olmuyoruz.
Görüşmeleri yaparsınız. Görüşmeler esnasındaki gelişmelere göre de adımınızı atarsınız. Daha önce ‘Oslo olayı’ vardı ancak şu anda gündemimizde Oslo yok. Gelecekte buna benzer farklı gelişmeler olabilir mi? Olabilir. Önünü kapamanın da bir anlamı yok. Oslo olmaz da başka bir yer olur. Biliyorsunuz Avrupa, bölücü terör örgütünün siyasi ayağıdır, kendi içinde siyasi ayağıdır. Onlar şu anda İmralı’ya karşı farklı yaklaşmaktadır, daha farklı yaklaşmaktadır. Bu hassasiyetleri, incelikleri görmemiz lazım. Eğer bu hassasiyetleri, bu incelikleri iyi görecek olursak ve burada ülkemizdeki gerek sivil toplum kuruluşları olsun gerek yazılı, görsel medya olsun eğer burada el ele verebilirsek başarılı oluruz. Ama şu ana kadar olduğu gibi el ele vermemekte direnirsek, biz hâlâ el ele vermiş değiliz onu söyleyeyim, ne yazılı görsel medyadan gerekli desteği alıyoruz ne sivil toplum kuruluşlarından... Bölücü terör örgütüyle böyle mücadele olmaz. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Biz şu anda hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz.
4. Yargı Paketi çalışmaları devam ediyor. Fakat şunu çok açık net söyleyeyim: Teröre bulaşmış olanları bağışlayan böyle genel bir af asla söz konusu değildir. Örneğin İmralı için ev hapsi gibi şeyler uyduruluyor. Böyle bir şey söz konusu değildir.

Kılıçdaroğlu dürüstse eğer buyursun beraber yapalım 
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun “Yeni bir kredi açıyoruz. Çözün terör sorununu” sözlerini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine “Kendisi muhtac-ı himmet bir dede, nerede kaldı gayrıya himmet ede... Sen nereye kredi vereceksin, sen krediye muhtaçsın. Hangi krediyi vereceksin?” dedi. Başbakan Erdoğan CHP’nin daha önce kendilerini sorunun çözümü için ziyaret ettiğini de hatırlatarak, “Bu basın toplantısında söylüyorum, samimiysen, o ziyarette benim yanımda Başbakan Yardımcım (Beşir Atalay) var idi, Ömer Bey (Çelik) yanımızdaydı, Grup Başkanvekilim Mahir Ünal Bey yanımdaydı. Kendileri 3 arkadaşıyla geldi. Ben 3 arkadaşımı görevlendirdim. Kendisi de bu 3 arkadaşını görevlendiriyorsa, hemen çalışmaya başlasınlar, Yasal düzenleme yapacaksak yasal düzenleme, adımları beraber atalım” dedi.

Öcalan ile görüşülmesi çok büyük bir adımdır Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin, sözcüsü Ümid Sabah, yayımladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sayın Mesut Barzani, Türkiye ve Öcalan arasında gerçekleşen görüşmelerden çok mutlu ve umutlu. Barzani görüşmeleri çok büyük bir adım olarak değerlendiriyor. Yapılan görüşmenin Kürt meselesinin barışçıl çözülmesi yolunda etkili bir başlangıç olmasını temenni ediyor.”

Müzakereden sonuç alınmasını arzu ediyoruz
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk, “Çözümün ertelenmesi imkanı kalmadı. Sayın Öcalan ile yakın zamanda gerçekleştirilen görüşmelerin anlamlı olduğunu belirtmek istiyoruz. Sayın Öcalan ve devlet arasında yeniden başlayan görüşmeleri DTK olarak önemsiyoruz. Başarıya ulaşması ve çözümle sonuçlanmasını çok arzu ediyoruz. Müzakere sürecinin açık yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Biz her zaman “Muhatap Başkan Apo’dur” dedik
PKK’nın Avrupa kanadının yapılan görüşme ve diyaloglara karşı olmadığını belirten Zübeyir Aydar, “Bu örgütte şu veya bu isimle farklı kanatlar yoktur. Örgüt bir bütündür ve önderliğinin arkasındadır. Başkanımızla görüşme, diyalog ve müzakerelerin yapılması yerinde ve isabetli bir karardır. Öncelikle yıllardır ’Muhatap başkan Apo’dur’ diyoruz. Bu açıdan başkanımızla başlatılan diyalog, bizim talebimizdir. Buna karşı olmamız düşünülemez” dedi. 

Etkili her muhatap dikkate alınır
İzmir’de devam eden 5. Büyükelçiler Konferansı’na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da konferansı izleyen gazetecilerin soruları üzerine İmralı ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Terörle mücadelede etkili olabilecek her muhatabı dikkate alır ve görüşürüz” diye konuştu. (İSTANBUL/AA)

Kilit adım yeni anayasa olacak
Kürt sorununu çözümü konusunda istenen yol temizliği Anayasa’dan başlayacak. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nunda çoğu maddesini paranteze alınan “Temel Hak ve Hürriyetler” bölümü yeniden masaya yatırılacak. Bu bölümde yer alan “vatandaşlık tanımı”, “eğitim hakkı” gibi maddelerin yol temizliği çerçevesinde yeniden ele alınması da bekleniyor. Bugün gerçekleştirilecek toplantıda siyasi partiler, bu bölüme ilişkin önerilerini yeniden gözden geçirerek, komisyona sunacak. Yazım Alt Komisyonu’nda, “vatandaşlık, eğitim hakkı ve hürriyeti” gibi maddeler başta olmak üzere uzlaşma sağlanamayan konularda partilerin kendi parantezlerini gözden geçirmesi ve yeni önerilerle gelinmesi kararı alındı. Temel Hak ve Hürriyetler bölümünde yol temizliği çerçevesinde görülen maddelerden bir tanesi “Vatandaşlık maddesi.” {RİFAT BAŞARAN/ANKARA}

CHP’de ulusalcı kanat sessiz

CHP’nin önceki gün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan PM toplantısında, Kürt sorunun çözümünde İmralı ile başlatılan yeni süreç değerlendirildi. Edinilen bilgiye göre, toplantıda söz alan üyeler Kılıçdaroğlu’nun, bu konuda AK Parti’ye ‘dört koşullu yeni kredi açma’ politikasına destek verirken, sürece ilişkin izlenecek strtajiyle ilgili önerilerde de bulundular. Toplantıda ulusalcı üyelerin sessiz kalmayı tercih ettiği bildirildi. Gülsün Bilgehan’ın, CHP’nin çözümden yana olduğunu anlatması gerektiğini vurguladığı, Fikri Sağlar ise, akademisyen Hüseyin Yayman’ın ‘Türkiye’nin Kürt Sorunu Hafızası’ adlı kitabını göstererek, “Bu kitabın üçte biri bizim çalışmalarımızdan oluşuyor. Raporlarımız burada. Bu konuya en çok emek veren en çok kafa yoran parti biziz. Bunun için stratejimizi yenilemeliyiz” dedi. {RADİKAL/ANKARA}