Osman Durmuş: Savaş halinde ilaçsız kalacağız

Osman Durmuş: Savaş halinde ilaçsız kalacağız
Osman Durmuş: Savaş halinde ilaçsız kalacağız
MHP Kırıkkale Milletvekili Prof. Dr. Osman Durmuş bir savaş durumunda Ak Parti politikaları yüzünden Türkiye'nin ilaçsız kalacağını öne sürdü.

MHP Kırıkkale Milletvekili ve Sağlık eski bakanlarından Prof. Dr. Osman Durmuş, Türkiye’de ilaç potansiyelin yüzde 60’ının ithal olduğunu belirtirken, bir savaş durumunda Ak Parti politikaları yüzünden Türkiye’nin ilaçsız kalacağını öne sürdü.
İlacın, dünyadaki 5 büyük sektörden birinin temsil edildiği bir ürün olduğunu söyleyen Durmuş, “Türkiye 2002 yılında 5.2 milyar dolarlık ilaç tüketirken, dünya ilaç kartellerinin AK Parti’ye verdiği sağlıkta dönüşüm, ya da hastalık programı sayesinde Türkiye 2008 yılında küresel ilaç kartellerine 15,4 milyar dolar para aktarmaktadır” dedi. İlacın piyasaya sunumunu sağlayan eczacıların yüzde 25 karla sattıkları ilaçtan dolayı ciddi sıkıntı yaşadığını anlatan Durmuş, Türkiye’deki 27 bin eczacının 24 bini eczane eczacısı konumunda olduğunu kaydetti. Osman Durmuş, Almanya’da 8 bin eczane varken, Türkiye'de 24 bin eczane bulunduğuna dikkati çekti.

7 bin eczane kapanacak

Osman Durmuş, 15 milyar dolarlık bir payda Eczacılar Birliği’nin 7 bin civarında eczanenin kapanacağını ve ekonominin iyi yönetilemediğini belirtti. Durmuş, şunları söyledi:

‘Tüm karlar uluslararası ilaç kartellerine gidiyor. Bakın günümüzde 15,4 milyarlık ilaç pazarı varken, Türk ilaç sanayisi batıyorsa, Sağlık Bakanlığı'nın uyguladığı hastalık programı ya da sağlıkta dönüşüm diye uluslararası küresel güçlerin rantına hizmet eden bir politika uygulamasından dolayıdır. Aile hekimliği uygulamasıyla reçete sayısı 2,5 kat artmıştır. Bu uygulamalar özel tıp merkezleri, özel hastaneler, üniversite hastaneleri ve özellikle ifade edeyim, tıp fakültelerinde reçete yazma, ilacın hastaya ulaştırılmasıyla ilgili bilgi ve eğitim maalesef ilaç reprezantları tarafından yapılmaktadır.’

‘Savaş halinde ilaçsız kalacağız.’

Türkiye’nin ilaç potansiyelinin yüzde 60’ının ithal ilaç olduğunu, bu nedenle yerli ilaç sanayiinin battığını kaydeden Osman Durmuş, şunları söyledi:

‘Bakın biz ilaç üretiminde fiyat verirken yerli ilaca, jenerik ilaca yüzde 80 fiyat veriyoruz, ithal ilaca yüzde 100 veriyoruz. Kurumsal indirim yapıldı. Kurumsal indirimin her iki grupta da yapılması lazım. Ama gelin görün ki ithal ilaçta yüzde 4, ama yerli ilaçta yüzde 10 indirim yapıldı. Bu büyük bir haksızlıktır. O yüzde 6’lık pay yerli ilaç sektörünü batırmıştır. Şimdi eczanelerin stokları eriyor. O stok paralarını da yerli işverenler ödeyemiyor. Böylesine özenli, iyi eğitilmiş bir meslek grubunu göz göre göre aç ve işsiz bırakacağız. Bunun yolu istihdam politikaları üretmektir, bunun yolu uluslararası ilaç kartellerinin payından eczacıya da, yerli ilaç sektörüne de vermekten geçer. Onun için yerli ilaç sektörü daha fazla iskonto yapmamalı, o yüzde 6’lık pay kendisine verilerek yaşayabilme şansı verilmelidir. Türkiye, Ak Parti politikaları yüzünden bir savaş halinde ilaçsız kalacaktır.’