Osman Durmuş: Zarfları ben mi açayım?

Şarbonun hayvancılık yapılan yörelerde görüldüğünü belirten Sağlık Bakanı, nasihat verdi: "Şüpheli durumlarda, tozu yok edin ve elinizi sabunla yıkayın."

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, şarbon mikrobunun, Türkiye'de hayvancılığın yapıldığı yörelerde görülen bir mikrop olduğunu belirterek, "Şüpheli durumlarda yapılacak şey, tozu yok etmek ve elinizi sabunla yıkamaktır" dedi.
Durmuş, Akyurt Devlet Hastanesi'nin hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ABD başta olmak üzere dünyayı saran şarbon paniğine değindi. Irak'tan gelen şüpheli mektup zarfıyla ilgili olarak Turizm Bakanlığı yetkililerini eleştiren Durmuş, şöyle konuştu:
"Irak'tan bir zarf yolluyorlar. Siz Irak'tan mektup almaya alışık mısınız? Bu mektubu kim yoluyor, şahsı tanıyor musunuz? Biraz
inandırıcı olmak lazım. Ben, bana gelen bir zarfı, önce kime gelmiş diye, okurum. Ama, siz açıyorsunuz, bununla yetinmiyorsunuz, 6 kişiye daha dağıtıyorsunuz. 'Gel kardeşim elle bu zarfı' diyorsunuz ve bu hangi bakanlıkta oluyor? Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik darboğazı etkileyecek turizm sektörünün başı olan Turizm Bakanlığı'nda.
Sonra 'o kartı kapattık' diyorsunuz. 'Sağlık Bakanlığı tedbir almıyor' diyorsunuz. Ne yapayım? Zarfı ben mi açayım?"
Basın mensuplarına da "Her gün yayın yapıyorsunuz, 'Bize niye mektup göndermiyorsunuz?' diye çağrıda bulunup duruyorsunuz, pullu olmasın da tozlu olsun diye" eleştirisini yönelten Durmuş, Türkiye'de yılda 100 kişinin şarbon tedavisi gördüğünü anımsattı. Durmuş, bu hastalığı Türkiye'deki doktorların ve Türk köylüsünün bildiğini ifade etti.
Turizm Bakanlığı'ndaki zarfın, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'na götürüldüğünü, üzerine serum fizyolojik dökülerek incelendiğini anlatan Durmuş, "Mikroskopla baktık, göremedik. DNA
incelemeleri yapılıyor. 'Yetmez' dedik, inceliyoruz. Bu mikrobun 24 saatte çoğalma özelliği var. Çoğalmazsa hayvana enjekte edilerek, 48 saat daha beklenecek" dedi.
Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şarbon mu istiyorsunuz? Bende var. Üniversite eğitim hastanelerinde zaten mikrobu var. Ama, sporlu hali yaşayacak ortam bulursa... Yok öyle 'ABD'deki gibi biz niye giyinmiyoruz?' diyorsunuz. Şüpheli olayda elinizi sabunla yıkayın. Olay bitti.
Ne yapmamızı istiyorsunuz? Artık sınırlarda kolera ile ilgili karantina yapılmıyor. Ne tedbir istiyorsanız söyleyin yapayım. Bakanlık tedbir almıyormuş. Ne biliyorsunuz? Kim dedi? Her şeyi sizinle paylaşmak zorunda mıyız? Korku mu yaşatmak istiyorsunuz? Korkuyla yaşamak ölümden beter.
'Şarbon-Bakan' kavgasına gerek yok. Zaten öbür kavgalar, 'Doğan-Uzan' kavgası, 'Köşk-Aşağısı' kavgası devam ediyor. Zaten sahne dolu."
Sağlık Bakanı Durmuş, daha sonra mikrofonu bırakarak, elinde bulunan zarfı açtı ve "Zarfı böyle gözünüze doğru açarak yırtmayın" uyarısında bulundu.
Şüpheli durumlarda yapılacak şeyin tozu yok etmek ve elleri sabunla yıkamak olduğunu tekrarlayan Durmuş, "Böyle yaparsanız kabuklu yemişinizi dahi satamazsınız. Bu kafayla giderseniz inanın terör örgütünden, Bin Ladin'den daha çok Türkiye'nin ekonomisine, turistine zarar verirsiniz. Biz diyelim ki, bizim zarflarımız boş çıktı, ülkemize gelin. Bize bir zarf gönderecekseniz, IMF'den kredi gönderin" diye konuştu.