Osman Kaçmaz'dan MİT'e çağrı: Karadağ'ı yakalayın yoksa...

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, yargıya bir saldırının olduğunu belirterek, "36 hakim ve savcı 'Ergenekon' nedeniyle dinlenildi. Bunlara Sayın Bakanımız, 'herhangi bir şey bulamadık' diye mektup yazdı. Şimdi takip ediyorum, o 36 hakim ve savcı nasıl bir işlem yapacak" dedi.Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi. Kaçmaz, adliyeden ayrılışı sırasında, basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada, mahkemeye savunmasını verdiğini belirtti. Osman Kaçmaz, şunları söyledi: "Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yargıya sistematik olarak saldırı var’ dedi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Kadir Özbek de ’yargı savunmada’ dedi. Gerçekten ben bir yargı mensubu olarak şu anda savunmamı verdim. Bunun yanında gerçekten yargıya bir saldırı var. Biliyorsunuz, 36 hakim ve savcı ’Ergenekon’ nedeniyle dinlenildi. Bunlara Sayın Bakanımız, ’herhangi bir şey bulamadık’ diye mektup yazdı. Şimdi takip ediyorum, o 36 hakim ve savcı nasıl bir işlem yapacak. Öncelikle kendi haklarını korumalarını bekliyorum. Çünkü yargıya saldırı sadece bana ya da diğer yargı mensuplarına değil. Öncelikle kendi haklarını korumalarını bekliyorum. Çünkü kendi haklarını koruyamayanlar, vatandaşın hakkını koruyamazlar. Ben böyle düşünüyorum." MİT hakkında yaptığı suç duyurusu ve sonrasında kurum tarafından yapılan açıklama hatırlatılarak, bu konuyu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Kaçmaz, "Ben o kamuoyu açıklamasını okuyunca dehşete kapıldım. Yani bir müsteşarlık gerçek dışı nasıl beyanda bulunur, bilemiyorum. Ben nezaket ziyareti için kendilerini davet edeceğim. Bu hayatın olağan akışına da aykırı" dedi. "MİT’in hem size hem de Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine gönderdiği yazıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise Kaçmaz, "Biz o konuda suç duyurusunda bulunduk. Yargı hukuk içerisinde gerekeni yapacaktır" diye yanıt verdi.

"KOMPLO" İDDİASI

Bir gazetecinin "Suç duyurusu kapsamında bir de komplo olduğu iddia ediliyor. Bunu anlatabilir misiniz?" sözleri üzerine Osman Kaçmaz, şunları kaydetti: "Ben 3-4 gün önce suç duyurusunda bulundum. Benim, mahkeme olarak yağma suçundan 10 yıl hapis cezası verdiğim bir sanık... İzzet Karadağ ismi. Bu yakalamalı, şu anda da aranıyor. Tesadüfen öğrendim onu. Bir avukata giderek, bir MİT mensubu olduğunu söylediği Hakan isimli biri ’gel seni bundan kurtaracağız. Bir yere silah gömeceğiz, askeri mühimmat gömeceğiz. Bunu, seni yakaladığımızda ’Osman Kaçmaz’ın talebi doğrultusunda gömdük’ dersin" demiş. Bunu avukata anlatıyor. Avukat da ’böyle bir şey olmaz’ diyor. Fakat işin garip tarafı bir hafta sonra İzzet Karadağ adlı şahıs, avukata ’Benim size söylediğim gibi geldiler, kimliğimi de değiştirdiler. Zaten Osman Kaçmaz’la ilgili bir sürü şey yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğim’ gibi şeyler duyunca suç duyurusunda bulundum. Ben şimdi buradan MİT yetkililerine, emniyet istihbarat teşkilatına sesleniyorum. Lütfen bu İzzet Karadağ’ı yakalayın. Yakalayın da gerçekler ortaya çıksın. Yoksa gerçekten vahim şeyler olacak bu ülkede." Kaçmaz, başka bir soru üzerine, "MİT’in bu konuya ilişkin kendisiyle iletişim kurmadığını" ifade etti.

"TEFTİŞ KURULU HAKKINDA YARGILAMA İZNİ BEKLİYORUM"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in "pozitif hukuk kurallarına uymayanlar hakkında gerekenin yapılacağı" şeklindeki sözleri hatırlatılan Kaçmaz, "Kendisini yargıdaki tartışmaların neresinde gördüğünün" sorulması üzerine, "Gerçekten Bakan Bey’in açıklaması çok güzel. Ben şimdi Sayın Bakan’a buradan sesleniyorum, Teftiş Kurulu hakkında suç duyurusunda bulunduk. Hukukun dışına çıkarak benimle ilgili bir takım işlemler yaptılar. İzni bekliyorum. Yargılanma iznini Sayın Bakan verecek mi bakalım" dedi. "Teftiş Kurulu’nun, pozitif hukuk kurallarına kesinlikle aykırı davrandığını düşündüğünü" belirten Kaçmaz, bunun ortaya çıkabilmesi için de Adalet Bakanı Ergin’in izninin gerektiğini söyledi.