Osman Özgüven yurda döndü

Osman Özgüven yurda döndü
Osman Özgüven yurda döndü
İhaleye fesat karıştırma suçlamasından ceza alan İzmir'in Dikili ilçesinin eski Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven, 4. Yargı Paketi kapsamında söz konusu suç fiiliyle ilgili yapılan değişiklik üzerine yurda döndü.

ANKARA - ‘Su Haktır’ diyerek yurttaşlara ücretsiz su dağıtmasıyla dikkatleri üzerine çeken ve aldığı hapis cezası kesinleştikten sonra bir toplantı için gittiği İsveç’te bir süre kalan Özgüven, Esenboğa’dan Türkiye ’ye giriş yaptı.

Stokholm’den yurda dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda Osman Özgüven’i CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve eşi Feride Tanık, Çankaya Kent Konseyi Başkanı Işıkhan Güler karşıladı.

Havaalanındaki karşılamanın ardından kısa bir açıklama yapan Özgüven, “Suçlu olarak gitmedik. Bir takım insanlar kaçtı gitti dedi ama asla kaçmadık. On arkadaşımız vardı hapishanede benden başka. Onların mücadelesini de omuzladık. Partili arkadaşlarımız çok gayret sarf ettiler bu yasanın çıkması için. Ama biz affedilerek bırakılmak doğrusu biraz da ağırıma gidiyor. Ama bu kavgayı sürdüreceğiz. Çünkü hiçbir arkadaşımız hiçbir suç işlemedi. İşlenmemiş bir suç için insanların özgürlükleri kısıtlanamaz, kısıtlanmamalı. Şimdilik geldi geçti. Bundan sonra kavgamıza devam edeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU
Dikili Belediye Başkanı CHP’li Özgüven ve 8 arkadaşının, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ suçlarından aldıkları cezalar 5 Kasım’da onanmıştı. İnfaz savcılarının tebligatı beklendiği sırada 2 ayrı davadan 8 yıl 4 ay hapis cezası kesinleşen Özgüven, 14 Kasım’da İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan normal yollardan yurt dışına çıkmıştı. 8 belediye çalışanı ise Aralık ayı başında teslim olmuş cezaevine konulmuştu. Hapis cezası nedeniyle Özgüven’in Belediye Başkanlığı düşürülmüştü. 8 belediye çalışanı, 4. Yargı Paketi’nde yapılan değişiklik çerçevesinde, kamu zararı olmayan davalarda cezaların düşürülmesine istinaden bırakılmıştı.