Osman Paksüt için soruşturma yok

Osman Paksüt için soruşturma yok
Osman Paksüt için soruşturma yok
Anayasa Mahkemesi: Suçlamalar dayanaktan yoksun


ANKARA - Anayasa Mahkemesi, Ergenekon savcıları tarafından örgüt üyelerine bilgi aktarmakla suçlanan Başkanvekili Osman Paksüt hakkında soruşturma açılmasına yer olmadığına karar verdi. Karar 10’a karşı 1 oyla alındı.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç tarafından görevlendirilen bir üye, Başkanvekili Osman Paksüt'le ilgili iddialar üzerine inceleme raporu hazırladı. Raporu görüşmek için toplanan heyette, Paksüt'ün yerine başka bir üye yer aldı.


DİNLEMELER USULSÜZ


Heyet, Ergenekon savcılarınca öne sürülen suçlamaların dayanaktan yoksun, delil dosyasına konulan bazı bilgilerin de usulsüz dinlemelerle elde edildiği kanaatine vardı.

 

 

KALELİ KARŞI ÇIKTI

 

Aralarında Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın da bulunduğu 10 üye Paksüt hakkında soruşturma açılmaması gerektiği yönünde oy kullandı. Paksüt hakkında soruşturma açılmasını isteyen tek üye Serruh Kaleli oldu. Paksüt hakkında soruşturma açılmasını isteyen 10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Serruh Kaleli karşı oy yazısında, Paksüt’ün gizli sayılan bilgi ve görüşmeleri basına ve ilgisiz kişilere sızdırdığı anlatıldı ve soruşturma başlatılmasının gerektiği ifade edildi. Ergenekon iddianamesine göre Osman Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt’ün bir telefon konuşmasında Kaleli’nin AKP kapatma davasının karar duruşmasında ara istediğini ve bazı yerlerle “hesap işlerini” konuştuğunu iddia etmişti. 
Hakkındaki iddiaların araştırılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuran Osman Paksüt, Ergenekon savcıları hakkında da usulsüz dinleme yaptıkları gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.  Paksüt, "Yüksek Mahkeme, vicdanları rahatlatacak bir karar verdi" değerlendirmesinde bulundu