Osman Paksüt: Suç duyurusunda bulunuyorum

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Ergenekon soruşturması kapsamında 5 ay süreyle dinlendiğini açıkladı


Soruşturmayı yürüten savcıların görevi kötüye kullandıklarını belirten Paksüt, Adalet Bakanı'nı resen soruşturma başlatması için göreve çağırdı. Paksüt, "Savcılar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" dedi.
Osman Paksüt CNN TÜRK Haber Koordinatörü Yavuz Oğhan ile Serhat Dal'ın sorularını yanıtladı.

Paksüt, "Savcılar benimle ilgili dinleme yapamaz. Benimle ilgili yetki Anayasa Mahkemesi'nin. Bu iş şaibeli kalmamalı. Ben bunu kendi mahkememden ve üyelerinden rica ediyorum, kendilerini göreve çağırıyorum. Eğer Sayın Başkanımız bunu işleme koymadıyda çok vahim bir durumdur. O koltuktan derhal kalkması gerekmektedir" diye konuştu.

"SAVCILAR GÖREVLERİNİ AŞTI"

Paksüt, "Ben savcıların burada görev ve yetkilerini direk aştığını ve Anayasa Mahkemesi başkanlığına dilekçeyi gönderirken nasıl bir suça ilişkin şüphe duyduklarını açıklamayıp eşi ile aynı kişilerle konuşma yapmasını gerekçe göstermelerini kasti buluyorum. Ben yetkili olmadıkları şekilde soruşturma yapmalarını kasti görüyorum. O yüzden Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun duruma el atmasını bekliyorum. Ama bu kurul Adalet Bakanlığı'nın görev sınırları içinde" dedi.

Dünden itibaren yeni adalet bakanının geldiğine dikkat çeken Osman Paksüt, "Kendisini tanımıyorum. Kendisi hakkında da önyargım yok. Ancak
neden adı konulmayan, örtülü dolaylı bir soruşturma yapıldığını savcılara sormak istiyorum" şeklinde konuştu.

"Tamamen beni hedef alan bir tertip var" diyen Paksüt, "Adalet Bakanı resen soruşturma başlatmalı" ifadesini kullandı.

FERDA PAKSÜT'ÜN DURUMU

Osman Paksüt, Yavuz Oğhan'ın "Ferda hanım AKP'nin kapatma davasıyla çok mu ilgiliydi?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Ferda Paksüt'ün ben burada ne savunucusuyum, ne de avukatıyım, ne de iddia edilen örgütün (Ergenekon) ne lehindeyim ne aleyhindeyim. Bu programa çıkarken yargıya müdahale gibi bir niyetim yok. Ferda hanım mahkemeye çıktığında gerekeni anlatır ve bağımsız mahkeme kararını verir"

SEKRETERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ

Osman Paksüt, sekreterinin neden değiştirildiği sorusu üzerine de, "Evet sekreterim bana sorulmadan değiştirildi. Burada yargısız infaz yapılan kişi, onuru zedelenen bir terör örgütünün propagandacısı olarak gösterilen, bu şekilde karalamalara, yargısız infazlarla mağdur olan kişi olarak buraya çıktım" dedi.

"Bana bunu neden yaptıklarını bende anlayamadım" diyen Paksüt, "Ben seçildiğim gün iğrenç bir paçavrada "cellat Ali'nin torunu Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi'ne üye seçildi" diye başlık atıldı. Burada cellat denilen Atatürk döneminde bakanlık yapmış kişidir. Burada örtülü bir kin var" ifadesini kullandı.