Osman Yıldırım: Bomba emrini Küçük verdi

Ergenekon duruşmasına, Osman Yıldırım'ın ifadesi damgasını vurdu: Cumhuriyet'e bomba işini Veli Küçük verdi. Bombaları Tekin'den aldık. Arslan'ın arkasında Küçük, Tekin, Tolon ve Eruygur var...

İSTANBUL - Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin davayla birleştirilen ‘Birinci Ergenekon’ davasının tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesinin bombalanması emrini emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün, bombaları ise eski yüzbaşı Muzaffer Tekin’in verdiğini öne sürdü.
Yıldırım, davanın sanıklarından Danıştay tetikçisi Alparslan Aslan’ın arkasında ise Küçük ve Tekin’le birlikte Ergenekon davası sanıkları emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un olduğunu iddia etti. Yıldırım’ın bir başka iddiası da İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkındaydı. Yıldırım, Perinçek’in ifadesini değiştirmesini istediğini öne sürdü.

121. duruşma
Silivri Cezaevi’ndeki  13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 121. duruşmasında Danıştay davasında yargılanırken Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’e dilekçeler göndererek, Cumhuriyet ve Danıştay saldırısıyla Ergenekon’un bağlantılı olduğunu öne süren, bu nedenle de ‘gizli tanık’ olduğu belirtilen Osman Yıldırım’ın savunmasının alınmasına devam edildi. 

‘Bombaları aldım gittim’
Yıldırım şunları söyledi:
Ataşehir’deki toplantı:  Ataşehir toplantısından önce yapılan toplantıda Veli Küçük işi (Cumhuriyet gazetesine bomba) verdi. Ataşehir’de yapılan toplantıda ise Muzaffer Tekin bana iki tane, Alparslan Arslan’a da bir tane bomba verdi. Ataşehir toplantısına Oktay Yıldırım, Muzaffer Tekin, Alparslan Arslan, Orhan Kadı ve Hüseyin Görüm’ün yeğeni de katılmıştı. O toplantıda fazla kalmadım. En fazla 5 - 10 dakika. Girdim, bombaları aldım, çıktım. Beni Ataşehir’e götüren kişinin ismini bilmiyorum. Fotoğrafını gösterirseniz tanırım.
Arslan’ı Beşiktaş’ta Veli Küçük’ün yazıhanesine bıraktım: Beşiktaş’ta Alparslan Arslan’ı kimin yanına bıraktım. Beşiktaş’ta kimin yazıhanesi var? Veli Küçük’ün yazıhanesi var. Her eylem sonrası onu Beşiktaş’a götürüp oraya bıraktım. Muzaffer Tekin ile sürekli beraberdi. Bunların üstündeki kişi Şener Eruygur’dur, Hurşit Tolon’dur, Fikri Karadağ’dır. Sürekli bana gelen adamı kimin kullandığını bilmeyecek miyim?
İfademden vazgeçmem istendi: Doğu Perinçek, içeride bana ’ifadeni geri çek sana yardımcı oluruz’ diyor. Sen kimsin bana yardımcı olacaksın? Ben de Perinçek’e, ‘Alakası olmayan bir suikastın nasıl üzerime yıkıldı’ diye cevap verdim. Perinçek bana böyle bir şey söyledi mi, söylemedi mi?

Yıldırım’a suçlama
Osman Yıldırım’ın sözleri üzerine konuşan tutuklu sanık Erhan Timuroğlu ise şu iddialarda bulundu:
“Osman Yıldırım’la cezaevinde önceden aynı koğuşta kaldık. Yıldırım bana ’Bunlara söyle bana 2 milyon dolar versinler, konuştuklarımın hepsinin yalan olduğunu söylerim’ dedi. Ataşehir toplantısının yapıldığı iddia edilen tarihte Osman Yıldırım’la Sultançiftliği’ne adam vurmaya gitmiştik, birlikteydik. (Radikal)