Osman Yıldırım böyle serbest kaldı!

Osman Yıldırım böyle serbest kaldı!
Osman Yıldırım böyle serbest kaldı!
Osman Yıldırım'a tahliye Ergenekon davasının en çok konuşulan kararlarından biri oldu. Önce müebbet cezası alan Yıldırım, daha sonra iki suçlamadan beraat etti. Ergenekon üyesi olmaktan cezalandırılan Yıldırım 'etkin pişmanlık'tan yararlandı

İSTANBUL - Osman Yıldırım, Ankara ’daki Danıştay Cinayeti davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı ancak Yargıtay kararı bozdu. Ankara’daki davanın İstanbul’daki Ergenekon davası ile birleştirilmesine karar verildi. Birleşen dava kapsamında Yıldırım, dün 9 yıl hapis cezası aldı ve tahliye edildi.

Ergenekon'da kim neden ceza aldı?

Mahkeme kararında Yıldırım’ın Danıştay saldırısına yardım ettiğine dair kesin ve inandırıcı delil olmadığını belirtti. Danıştay davasından beraat kararı veren mahkeme, Cumhuriyet Gazetesi’ne saldırı eylemi suçlamasında da beraat verdi. Mahkeme sanık Osman Yıldırım’ın gazeteye el bombası atılması sırasında olay yerinde bulunmadığı ve el bombasını atan sanık Alparslan Arslan’a bu yönde bir talimat verdiği konusunda delil elde edilemediğini belirtti. Gazeteye atılan bombaların patlamadığını da dikkat çeken mahkeme, sanık Yıldırım "Ergenekon Silahlı Terör Örgütü" üyeliğinin sabit olduğu gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak Yıldırım’ı bu cezadan "etkin pişmanlık yasası" kurtardı. Dosya da ‘gizli tanık’ olduğu anlaşılan Yıldırım’ın bu cezasında ‘işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi nedeniyle TCK 221/4 kapsamında’ 4 te 3 oranında indirim yapılarak 3 yıl 9 aya indirildi. Mahkeme, Yıldırım’a tehlikeli madde bulundurmak suçunda da 5 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Toplamda 9 yıl hapis cezası alan Osman Yıldırım, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Yıldırım hakkında yurtdışı çıkış yasağı konuldu. (dha/ Selahattin GÜNDAY)

Osman Yıldırım böyle serbest kaldı!

Mehmet Haberal'a 'eksik teşebbüs' indirimi

Mahkeme, Sinan Aygün'ün 2,5 milyon Euro'suna el koydu

Dış basından Ergenekon yorumları


  http://www.radikal.com.tr/114510611451064

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  osman yıldırım böyle serbest hk. - runekson

  TC yargı kurumunun dağıttığı adalet böyle mi olacaktır,danıştay hakimini fiili olarak öldüren şahıs serbest,Türkiyenin güvenliğini sağlamakla görevli hayatını ortaya koymuş bu uğurda bir ömür tüketmiş insanlara bir kişiyi dahi öldürmemiş olmalarına rağmen müebbet hapis cezası verilmesi yargının bu işi yapamadığını gösteriyor, böyle bir karara ve böyle bir kararı veren yargı kurumuna saygı duymak akıl tutulması olacaktır.Toplum bu kuruma saygı duyacak kadar deli ve aklını yitirmemiştir, aklını yitirenler Başbakan ve buna destek veren AKP ve yandaşlarıdır.

  ... - Selosl

  Müslümanlık adına şu ülkede refah ortamı yaratan bir iktidar olmadı, her müslüman çaldı çırptı katletti hakaret etti böldü gitti, buradan çıka çıka ne çıkar şimdi????

  Ne güzel, ne adil... - citizen

  Önce sanık, sonra gizli tanık, sonra açık tanık ve en sonunda da etkin bir şekilde pişman.. Ve tahliye...Bu etkin pişmanlık hangisindeki pozisyonu için acaba...

  Fotograf her şeyi anlatıyor: - nedesemboş

  Nasıl da pırıl pırıl, güven veren, masum görünümlü(!)