Osmangazi Üniversitesi'nde protestocu öğrencilere özel güvenlikten müdahale

Osmangazi Üniversitesi'nde protestocu öğrencilere özel güvenlikten müdahale
Osmangazi Üniversitesi'nde protestocu öğrencilere özel güvenlikten müdahale
Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde özel güvenlik görevlileri, yemek zammını protesto eden öğrencilere müdahalede bulundu

ESKİŞEHİR - Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) yemek fiyatları protesto etmek isteyen öğrencilere üniversitenin özel güvenlik görevlileri müdahalede bulundu. 5 öğrenci , özel güvenlik görevlileri tarafından kelepçelenip kongre merkezi binasına götürüldü ve gelen polislere teslim edildi.

ESOGÜ Rektörlük binası önünde yaklaşık 20 kadar üniversite öğrencisi evlerinde hazırladıkları 600 sandviçi yanlarında getirip öğle saatlerinde basın açıklaması yapmak istedi. Öğrenciler, birinci öğretim için verilen yemeklerin 1 lira 20 kuruştan 1.5 liraya, ikinci öğretim gören öğrencilere verilen yemeklerin de 3.5 liradan 4 liraya yükseltildiğini söyledi. Yemek zamlarını protesto etmek için ilk olarak rektörlük önünde basın açıklaması yapacaklarını ve ardından da 600 sandviçi yemekhanede öğrenci arkadaşlarına ücretsiz dağıtacağını söyleyen grupta bulunanlar ile özel güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı.

‘BESLENME HAKKIMIZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

ESOGÜ Özel Güvenlik Müdürü Cengiz Mert, rektörlüğün böyle bir eyleme izin vermediği bu nedenle dağılmaları gerektiğini söyledi. Öğrenciler, "Hazırladığımız sandviçlerimizi yemekhanemizde arkadaşlarımızla birlikte oturup yemek ve paylaşmak istiyoruz. Bizi kendi yemekhanemize sokmuyorsunuz. Nitelikli ve ucuz beslenme hakkımız için mücadele ediyoruz" diyerek yürümek istedi.

Özel güvenlik görevlileri yürümek isteyen öğrencilere müdahale bulundu. Bazı özel güvenlik görevlileri ile öğrencilerin arasında yumruklaşmalar görüldü. Ggörevliler 5 öğrenciye kelepçe taktı ve hemen yakındaki Kongre Merkezi binasına götürdü. Bu öğrenciler daha sonra gelen polislere teslim edildi. Özel güvenlik görevlileri, olayda kendilerinin saldırıya uğradıkları 7 güvenlikçinin hafif yaralandığını öne sürerek öğrencilerden şikayetçi olduklarını belirtti.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de tarafların karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olduklarını, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.(dha/Saadet Kefal)


  http://www.radikal.com.tr/112469011246907

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mudahale mi???? - Heja Baran

  Güvenlik ögrencileri tekme tokat dövuyor burada müdahale yazıyor bu radikale hiç yakışmıyor yazıklar olsun!!

  Böyle haber olmaz! - aRjEnn

  Olayın görüntüleri de ortadayken tamamen tek taraflı bir saldırı varken haberi arbede veya müdahale olarak vermek en hafif tabirle insafsızca... Video görüntüleri ilgili linktedir.. https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=r9luDjo2vwg

  kirlilik - gemaro

  bir durumu çarpıtarak haber yapma mantığı esas alınarak gazetecilik yapanları gazeteciliği salt geçim kaynağı olarak görüp kendi gerçeklerini bütün gerçeklerin üstünde görmelerinden anlayabiliyorum. gerçek şu ki; yemek zamından kaynaklı yemekhaneyi boykot etmek isteyen öğrencilerin yemekhanenin önüne kendileri ile birlikte getirdikleri yemekleri paylaşıp yemek üzere yapmak istedikleri eyleme, güvenlikçilerce izin verilmeyip öğrencilerin ellerindeki yiyecekler alınmaya çalışılıyor. yemeklerini gasp ettirmek istemeyen öğrencilerin direncine karşılık güvenlikçiler öğrencileri yaka paça aralarına alıp tekme tokat dövdükten sonra gözaltına alıyorlar. budurum karşısında kimi öğrencilerde güvenlikçilere saldırıyor. nedense kafası kaşı yarılan öğrenciler bildirilmiyor. bu nasıl bir gazetecilik anlayışı..

  Öğrenciye Tekme Tokat Dayak ! - kalemsiz yazı yazdım.

  Bir Üniversite öğrenci grubu düşünün yemek konusunda tepkilerini anlaşılır demokratik ve yasal çerçevede sunan bunun mücadelesini yürüten. Öbür tarafta Üniversite yöneticileri ve güvenlik görevlileri tavır net .yapamazsınız ! yönetmelik !dağıtırız ! tehditleri.Oysa yasal olarak haksız bir istekleri var öğrencilerden. Daha sonra bir çok öğrenciyi akıl almaz şekilde dağıtmak niyetiyle lince dövmeye ağızlarını burunlarını kırmaya çalışarak sonuçlanan gözaltılar. Evet bu üniversite özgürlüğüne dair bize bir sonuç sunuyor. Üniversiteler fabrikaya dönüşüyor ve öğrenciler köle olarak görülüyor. Gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı. Ancak Haklarında açılacak soruşturmayla kim bilir hangi Terör örgütü üyesi ve suçuyla zan altında bırakılı eğitimlerinden alıkonmak tehtidiyle sindirecekler. Yazık değil mi EY TÜRKİYE ! sana bana bize ona ...sen söyle ?

  Haberin içeriği doğru görünmüyor. - tkcn

  Diğer haber ve paylaşım sitelerinden gördüğüm kadarıyla öğrenciler vahşice dövülmüş. Bu haberin anlattığıyla, gördüklerimin aynı hikaye olduğuna inanmakta zorlandım. 5-6 güvenlik görevlisinin yerde yatan öğrenciyi acımasızca copladığı vidyo sanırım başka bir olaya ait.

  Aaaaah ah - tekavutgedikli

  Akademik kariyer yapamamış (okuyamamış ) yada güzel bir yer kazanacak kadar puan tutturamamış hatta Polis yada Asker olamamış güvenlik güçlerinin zayıf insanları yetki verilmiş olsun olmasın hayallerinde yatanları gerçekleştirip güvenlikten sorumlu devlet başkanı edasıyla yemek parası için duruş gösteren öğrencilere saldırmasının hoş görülecek bir yanı kalmamıştır. Üniversitelerdeki son hareketleri artık normal halk tarafından da hoş karşılanmamaya başlayan Polis kuvvetleri aynı Amerikanın uyguladığı soft power taktiğiyle işi Güvenlikçilere yıkmış bastırılmış duygularına gaz verilen okuyamamış güvenlik okuyan öğrencilere hard power uygulamasında iki tarafta bir birinden şikayetçi açıklaması ile yiyin lan birbirinizi moduna girmiştir.

  korkunç bir şaka gibi - a.e.

  şiddet uygulayan özel güvenlikçiler bir de öğrencilerden şikayetçi olmuş, insanın içini daraltan bir absürdlük ülkesi burası