'Osmangaziensis'i tanı

Türkiye'nin zengin doğal yapısında yetişen binlerce bitki türü arasında yapılan yeni keşiflerin çoğuna yabancı bilim adamlarınca 'bölücü' isimler verildiği düşüncesindeki Türk araştırmacılar, yeni türlere Türk isimleri koyarak karşı atakta bulunuyor.

ADANA - Türkiye'nin zengin doğal yapısında yetişen binlerce bitki türü arasında yapılan yeni keşiflerin çoğuna yabancı bilim adamlarınca 'bölücü' isimler verildiği düşüncesindeki Türk araştırmacılar, yeni türlere Türk isimleri koyarak karşı atakta bulunuyor.
Kimi Türk araştırmacılara göre, Britanya'nın Edinburgh Üniversitesi'nden P. H. Davis tarafından hazırlanan 12 ciltlik 'Türkiye ve Doğu Ege
Adaları Florası' (Flora of Turkey and the East Aegean Islands) adlı eserde geçen birçok bitki isminde, 'Türkiye'deki ilk çalışmalar yabancılarca yapıldığı için' Türkiye'nin bütünlüğüne karşı isimler kullanılıyor. Eserde, bitkilere 'centaurea kurdica', 'pterocephalus kurdicus',
'verbascum kurdicum', 'paracaryum kurdistanicum', 'phlomis armeniaca',
'symphytum armeniacum', 'silene lazica', 'carex pontica' gibi isimler verilmiş.
Özellikle 1950 yılından sonra yetişen Türk botanikçilerinin keşfettikleri her Türkiye'ye özgü bitkiye Latince isimlendirme kurallarına uyarak, 'alepecurus adanensis', 'astragalus antalyensis', 'vicia erzurumica' gibi yöresel isimler ve takıları, 'sideritis özturkii', 'astragalus akmanii', 'salvia aytachii', 'alkanna dumanii' ve 'campanula ekimiana' gibi botanik alanında ün yapmış Türk bilim adamlarının isimlerini de verdiği belirtiliyor.
Yepyeni bir akım
Son zamanlarda ise 1950'lerden önce verilen maksatlı isimlere karşı bitkilere Türk büyükleri, Türkiye ve Anadolu'yu çağrıştıran isimlerin verildiğine dikkat çekiliyor. Bu isimler arasında şu örnekler yer alıyor:

 • Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nün öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zeki Aytaç ve Prof. Dr. Hayri Duman tarafından 'arenaria yunus emreii', 'bolanthus mevlanaea' ve 'aethionema turcicum.'
 • Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Atilla Ocak ve Ebru Ataşlar tarafından tespit edilen 'gypsophila osmangaziensis' (osmangazi çöveni).
 • Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Dönmez tarafından 'createagus turcica' (türk alıcı).
 • Kırıkkale Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Ahmet Duran ve Doç. Dr. Ergin Hamzaoğlu tarafından isim verilen 'centaurea turcica' (peygamberçiçeği).
  İsim nasıl değişir?
  Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Aksoy, geçmişte verilen tür isimlerinin değiştirilmesinin zor olduğunu söyledi.
  Çevre ve Orman Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde üç hayvan türünün (tilki, karaca, yaban koyunu) isimlerini değiştirdiğini hatırlatan Aksoy, şöyle devam etti: "Ancak bakanlığın duyurması, ismin bilimsel literatürde değişmesi için yeterli değil. İsmin değişmesi için bilimsel anlamda güçlü bir ekibin bir araya gelerek araştırma yapması, kromozom analizleriyle bulgularını ispatlaması ve makale halinde bilimsel bir dergide yayımlaması gerek. Türk botanikçileri, isim değiştirmenin zor olduğunu bildiğinden, yabancı bilim adamlarının verdiği 'bölücü nitelikteki' isimleri Türkiye ve Anadolu'yu çağrıştıran isimler vererek, isimlendirme konusundaki açığı kapatmaya çalışıyor. Bundan sonuç alınması için organizasyon içinde hareket edilmeli."


  • http://www.radikal.com.tr/7400787400780

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.