'Osmanım'ın gizli tanıklığı yasadışı

'Osmanım'ın gizli tanıklığı yasadışı
'Osmanım'ın gizli tanıklığı yasadışı
Ergenekon davasının hem sanığı hem gizli tanığı Osman Yıldırım'ın, Tanık Koruma Yasası yürürlüğe girmeden gizli tanık yapıldığı belirlendi.

Gazeteci Yazar İlhan Taşçı Türkiye ’de son dönemde birçok dava ve soruşturmada gündeme gelen gizli tanıklığın kitabını yazdı. Taşçı, ‘Kim bu gizli tanıklar, ne anlatıyorlar? Gizli Tanıdık’ isimli kitabında, Danıştay saldırısı davasında ceza alan ancak daha sonra gizli tanık olarak verdiği ifadelerle bu davanın Ergenekon ile birleştirilmesini sağlayan Osman Yıldırım hakkında çarpıcı bilgilere yer veriyor.
Osman Yıldırım’ın nasıl gizli tanık yapıldığının da detaylı bir şekilde anlatıldığı kitapta, Ergenekon soruşturmasını yapan savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ile Zekeriya Öz’ün Adalet Bakanlığı’ndan izin aldıktan sonra Sincan Cezaevi’nde Osman Yıldırım ile görüştüğü belirtiliyor. Bu görüşmeye ilişkin kitapta şu tespitlere yer veriliyor: “ Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu Danıştay saldırısı sanıkları hakkındaki kararını 13 Şubat 2008’de verdi. Bu karardan 28 gün sonra yani 12 Mart’ta savcılar cezaevine giderek Osman Yıldırım ile görüştüler ve ‘gizli tanık’ olarak ifadesini aldılar. Oysa gizli tanıklığı da kapsayan ‘Tanık Koruma Kanunu’ 27 Aralık 2007’de Meclis’te kabul edildi. Yasa 5 Ocak 2008 tarihinde ise Resmi Gazete ’de yayımlandı. Ancak yasa kabul edilirken, 6 ay sonra yürürlüğe girmesi karara bağlandı. Savcıların ‘gizli tanık 9’ koduyla Yıldırım’ı dinledikleri tarihte gizli tanıklık müessesesi Türkiye’de hukuken yoktu. Yıldırım’ın gizli tanıklığı bile yasadışıydı!”

Nasıl ‘Osmanım’ oldu?

Yıllardır tartışılan ‘Osmanım’ ifadesinin nasıl ortaya çıktığı kitapta şöyle anlatılıyor: “Savcılar, Yıldırım’ı cezaevinde dinlerken, “Şimdi Osman’ım Ergenekon operasyonunu takip ediyorsun herhalde?” sorusunu yöneltince, o da, “Takip ediyorum” karşılığını verir. Osman Yıldırım o günden sonra ‘Osmanım’ oldu.