Osmanlı mezar taşları üstünde kum torbaları!

Osmanlı mezar taşları üstünde kum torbaları!
Osmanlı mezar taşları üstünde kum torbaları!
İstanbul'un en büyük Osmanlı mezarlıklarından biri olan Eyüp'teki mezarlığın son hali, "Ecdadın mirasına böyle mi sahip çıkılıyor" dedirtti.

RADİKAL - Osmanlıca dersinin okullarda zorunlu tutulması tartışmaları sırasında sık sık polemik konusu olan Osmanlı mezar taşları pek iyi durumda değil!
Osmanlıca dersinin neden zaruri olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , “Dünyada hangi millet vardır ki dedesinin mezar taşını okuyamaz” demişti. Mezar taşlarının ne kadar değerli olduğunu anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise konuyla ilgili şunları söylemişti; “Mezar taşları bu toprakların mührüdür. O mezar taşları, hakir gördükleri, tahkir ettikleri mezar taşları şehitlerimizin, bu topraklarda ecdadın bıraktıkları tapu mührüdür.”

İNTERNETTEKİ ADRES FARKLI
Taraf gazetesinden Ayfer Çalıkıran'ın haberine göre, padişahlar, sadrazamlar ve şeyhülislamların gömüldüğü mezarlık bölgesindeki İlim Yayma Cemiyeti yapıları, görenleri hayrete düşürüyor. Cemiyetin asıl adresi olarak Eyüpsultan Camii yanı, Cülûs Yolu, Sıbyan Mektebi görülüyor. Ancak cemiyetin, yine Eyüp’te bulunan ve web sitesinde yer almayan üç yapısı daha var. Bu yapılar Eyüp’teki Sultan Reşat Caddesi’nin sonunda Osmanlı döneminden kalma tarihi mezarlıkların içinde yer alıyor. Cemiyet, mülkü Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan bu bölgedeki üç prefabrik yapısında eğitim veriyor.
MEZAR TAŞLARI ÜSTÜNDE KUM TORBALARI

İmar planlarında mezarlık ve yeşil alan olarak görülen bölgede cemiyetin, “İlim Yayma Cemiyeti Eyüp Şubesi Eyüp Sultan Gönüllüleri” yazılı pankartı asılı. Burada bir tiyatro sahnesi, kitap okuma alanı ve okçuluk eğitim alanı var. Mezar taşları bu eğitim alanlarında adeta dekor olarak kullanılıyor. Kimileri duvar kenarlarına yığılmış, kimisinin üzerine paslanmış kova ve kum çuvalları konulmuş. 'Osmanlı Okçuluğu' yazılı pankartın yanında ise bir dart tahtası var. Mezar taşları bu bölgede de duvara dizilmiş halde bulunuyor. Bu alanlarda tarihi mezar taşlarının korunması içinse herhangi bir önlem alınmış değil.


  http://www.radikal.com.tr/127108012710801

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Halbuki - New User

  Vatandaş, osmanlıca bilse idi; o taşların mezar taşı olduğunu anlarlar ve üzerine çuval koymazdı. Bütün bunlar, hep bu osmanlıca bilmemek yüzünden olüüür. Ne felsefe yapabiliyoz, ne de bilimde ilerleyebiliyoruz! Mesela atom'a osmanlıca ne denir bilmiyorum. Eğer osmanlıca bilseydim kuantum teorisinin daniskasını yazardım.