Osmanlı Ocakları: Kösem yayından kaldırılsın, eylem yapacağız

Osmanlı Ocakları: Kösem yayından kaldırılsın, eylem yapacağız
Osmanlı Ocakları: Kösem yayından kaldırılsın, eylem yapacağız

Kadir Canpolat

Son zamanlarda adı bazı sokak eylemleriyle gündeme gelen Osmanlı Ocakları, bu kez "Muhteşem Yüzyıl Kösem" adlı diziyi hedef aldı: "İlerleyen günlerde eş zamanlı tüm yurt genelinde yapılacak eylemlerimizle kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyoruz..."

RADİKAL - Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, "Osmanlı saray hayatına yönelik tarihi hatalarla bizi çıldırttı" derken "Muhteşem Yüzyıl Kösem, Osmanlı Medeniyetiyle resmen alay etmektedir. Bu diziyi yapanları, göz yumanları Osmanlı Ocakları kültürel ve sanat alanlarında affetmeyecektir" diye konuştu.

'İZLENMEMESİ TALİMATI VERİYORUM'

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

"Bu dizi ve benzer kötü algı yapan dizilerin izlenilmemesi yönünde Osmanlı Ocakları genel başkanı olarak talimat veriyorum. Kimse bu tarihini bilmez, yalan, yanlış sahnelerle kurgulanan, amacın çok dışında çekilmiş bu diziyi izlemesin! Osmanlı Medeniyetine hakaret boyutunda sergilenmesine de asla göz yummayacağız! Yeter! Bu milletin mirasıyla, kültürleriyle alay ettiler. Dizi yayından alınmazsa yurt genelinde demokratik eylemler başlatabiliriz. Osmanlı Medeniyeti sahipsiz değildir."

'BİZ EYLEM YAPMADAN YAYINDAN KALDIRILSIN'

Açıklamanın devamında RTÜK'e de seslenen Canpolat, dizinin halkı tahrik ettiğini ve yayından kaldırılması gerektiğini söyledi:

"Kültür Bakanlığına ve RTÜK’e sesleniyorum; Bu dizi kendi insanımızın kültürüne yönelik çok büyük bir tehdittir. Asla kabul edilebilir bir durum değildir. derhal yayından kaldırılmalıdır. İnsanımızın kendi kültürüne yönelik bu şekilde asimile, erozyon politikalarını sanatla üzerinden yapılmak istenmektedir. Bu dizinin yayına Osmanlı izleri taşıyan ve Osmanlı torunlarının bulunduğu ülkede bu şekilde izin verilmemelidir. Dış ülkelerde yayınlansa dahi müdahale edilmesi gereken bu dizinin sanatla asla alakası yoktur. İnsanımızın kendi ülkesinde kendi değerlerine yönelik yapılmış bu dizinin yayınlanmasına göz yummamak gerekir. Yurt genelindeki Osmanlı ocakları teşkilatlarımız Osmanlı ocakları genel merkezimize bildirdikleri şikâyetleri ciddi boyutlara ulaşmıştır. Halk tahrik olmuştur. Bu dizinin toplumda infial yaratacağı endişesi taşımaktayız. Dizi çalışanları sanata değil, İnsanların varlık haklarıyla olgunlaşmış kültür haklarıyla kendi ülkelerinde alay edilmesine neden olmaktadır. Durumun üst düzeyde endişe verici olduğunu görülmektedir. Bize gerekli uyarıları yapmak düşer. Saygıdan kardeşlikten bahsedenler gayri Müslimlere dahi saygı duyan bir medeniyete saygısızca atıflarda bulunmak toplumda telafisi olmayacak iz bırakacaktır. Varlık haklarımızın koruyamıyorsa Kültür Bakanlığı acaba neden vardır? A Haber'e komik durumlarla ceza veren RTÜK bu diziye ne den göz yumduğunu merak ediyoruz."

Canpolat, dizinin yayından kaldırılması için eylem yapacaklarını da söyledi:

"RTÜK önünde eylem yapma kararı almadan birilerinden açıklama bekliyoruz. İlerleyen günlerde eş zamanlı tüm yurt genelinde yapılacak eylemlerimizle kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyoruz. Bizim hoşgörü anlayışımızdan ve iyi niyetimizden kimse faydalanmamalıdır. Osmanlı medeniyeti Osmanlı Ocaklarının kırmızı çizgileridir! Bu çizgiyi sanata, edebiyata, tarihe, hoşgörüye, adalete düşkün olanlar tahrik veya tahrip etmemelidir. Demokratik haklarımızı kullanarak bu diziye tepkisiz kalmayacağımızı herkesin bilmesiniz isteriz."

Kösem Sultan 'Anastasia Thsilimpou'nun hikayesi

Kösem Sultan'daki aslanın sırrı ne?

Genç Kösem Sultan Anastasia Thsilimpou kimdir?

Hülya Avşar'ın Kösem Sultan yasakları
 

Abdülhamit'in torunu Kösem Sultan'a karşı!


  http://www.radikal.com.tr/147382914738297

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sen kimsin ya? - zebda

  Siz bir baltaya sap olamamışsınız..gitmişsiniz cahilcuhalayı kandırıp osmanlı ocakları falan diye bişey kurmuşsunuz..osmanlı mı kaldı be? yıl 2015..bırakın bu işleri..osmanlıyı yücelticeğine git Atatütkçü cumhuriyetçi stklara veya platformlara yardımcı ol bu ülkeye bişey yapmak istiyorsan..ayrıca sizin osmanlı hakkında bildikleriniz kötü yazılmış ortaokul ders kitaplarıyla sınırlı...hanedanlıktaki dalavereler, kumpaslar ,cinayetler eşcinsel ilişkiler bunların hepsi osmanlı tarihinde var..sen nasıl milleti şu an gaza getirip kandırıyorsan osmanlıda da aynısı varmış zaten. senin gibi ver gazı matbaa yasaklansın ver gazı ayaklanma ver gazı sadrazım kellesi ver gazı padişah boğulsun...ne biçim bir familyadır bu? ayrıca bir dizi, film ,resim ve müzikde işlenen mevzuların hesabı size verilecek değil ..siz kimsiniz ki bir diziyi yasaklatmaya çalışıyorsunuz..git başka şey seyret..SANA NE!...osmanlıda kalmış kafa;; akpli abileriniz gibi yasakçı, inkarçı, kumpascı kafa işte bu.. kıssadan hisse bu millete bi yararınız yok bari çenenizi kapalı tutun! radikale: bu adamları haber yapa yapa bi halt olduklarını sanmaya başladılar. Türkiyede haber değeri daha fazla olan dolu haber var, lütfen bunları gazeteye çıkarmayın. Ülkede yeteri kadar akıl tutulması ve cehalet var zaten bunlarla zaman kaybetmeyelim.

  .. - tlgthrm

  Sayın boş işler müdürüne önce dizi ile belgeselin farkını öğrenmesini tavsiye edip, gülüp geçiyorum :)

  KURGU? - canyanar

  "Kimse bu tarihini bilmez, yalan, yanlış sahnelerle kurgulanan, amacın çok dışında çekilmiş bu diziyi izlemesin" diye buyurmuşlar. Kurgu zaten gerçeklerle bağdaşmayan, yalan, yanlış, hayal ürünü eserlere denir. Ayrıca hani nerede sizin milli iradeye saygınız? Halk izlemek isterse izler size ne kardeşim. Halkın seçtiğine saygı duyuyorsun da halkın izlediğine neden saygı duymuyorsun?

  NE OLUYOR BU ARKADAŞLARA BÖYLE? - ARAGORA

  Resmen tehdit var!!Eylem yapacaklarmış..Uyarıyorlarmış..Ne oldu da ne oldu?Osmanlıya nerede hakaret yapılmış?Bunlar gündem yaratıp içine girmeye çalışıyorlar galiba..TV dizileri ,Osmanlı Ocaklarının himayesine mi girecek?Bu mafyavari tavıra Başsavcı bey ne diyor acaba?

  Protesto - şev_baş

  Zaten herşey dört dörtlük bu ülkede sadece diziler kalmisti. Aylardir insanlar öldürülüyor bu ülke de önce bunu proresto edin....

  Sırtını sağlama alan kükrüyor - user554003

  Ala aşgela dehdit ediyor demokratik haklarımız diyor aba altından sopa gösteriyor. ne günlere kaldık. Türkiye'nin nasıl yöneltildiği ortadadır. Bizleri iyi günler beklemiyor. Savcıların bu tehdidi görmelerini dilerim

  beyzade - jumpercoco

  BUgüne kadar sansürün ne olduğunu biliyorduk. Beyzadeler bize sansür için çağrı nasıl yapılır onu da gösterdiler. İşte gericiler Osmanlı^ya dönmek isteyenler. Zamanında vatan kurtarılırken bu beyzadeleri kurtaran olmamış.Hala orta çağ karanlığında yaşıyorlar. Sorsanız mantık dahilinde Osmanlı'nın neden çöktüğünü izah bile edemezler.Kendi karanlıklarında yaşasalar yine idare ederler, kara delik gibi ışığı emip ortamı karartıyorlar.