Osmanlı Ocakları: Şiddet olaylarının arkasında paralel yapı var

Osmanlı Ocakları: Şiddet olaylarının arkasında paralel yapı var
Osmanlı Ocakları: Şiddet olaylarının arkasında paralel yapı var
Terör protestosu' gösterilerinde parti binaları ve basına yönelen saldırılarla ilgili iddiaların odağındaki Osmanlı Ocakları'nın Genel Başkanı Kadir Canpolat, "Paralel Yapı, bizi taklit eden tabelalarla örgütler kurdu. Amaçları bizi yıpratmak" dedi.

RADİKAL – ‘Terör protestoları’ adı altında bazı ev ve işyerlerine, Hürriyet gazetesine ve HDP binalarına yönelen şiddet eylemleri düzenleyen gruplarla ilgili tartışmalar sürüyor. Saldırılara katılan bazı kişilerin ülkücülere ait simge ve işaretleri kullandığının görülmesi üzerine bir açıklama yapan Ülkü Ocakları, “parti ve gazete binalarına saldıran ahlaksız güruhla bir ilgilerinin olmadığını” açıklamış, bunun üzerine gözler Osmanlı Ocakları adlı kuruluşa çevrilmişti.

İddiaların merkezinde yer alan Osmanlı Ocakları’nın Genel Başkanı Kadir Canpolat, şiddet olaylarının kendilerine mal edilmek istendiğini oysa olayların içinde “paralel yapı”nın bulunduğunu iddia etti. Star gazetesine konuşan Kadir Canpolat, “Paralel Yapı, bizi taklit eden tabelalarla örgütler kurdu. Amaçları bizi yıpratmak. Oysa biz şiddeti ve asayişi bozmayı asla tasvip etmiyoruz” dedi.

Canpolat, "Terör saldırıları halkımızda haklı infial oluşturabilir. İnsanlar milli mücadele ruhuyla hareket edebilir. Demokratik hakkını savunabilir ama taşkınlığı, tabela kırmayı, vurmayı asayişi bozmayı kesinlikle tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

‘BİRİLERİ CUMHURBAŞKANIMA ÇAMUR ATARSA’

Olaylarla ilgili olarak ‘paralel yapı’yı suçlayan Canpolat şunları söyledi:

"Benzer isimlerde dernekler kuruluyor. Bunların Paralel Yapı tarafından kurdurtulduğunu biliyoruz. Bizi yıldırmak ve engellemek adına bu örgütleri kurdurttular. Şimdi onlarda Osmanlı Ocakları tabelaları asıyorlar. Buradan Dernekler Masası'na da sesleniyorum. Her önüne gelen tabela asamamalı. Yasal bir çerçeveye oturmalı, bunların yaptığı eylemler bize mal edilmemeli. Hak hukuk gözetilmeli. Biz din, dil, mezhep ayrımcılığı yapmadan topluma faydalı, ahlaklı bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Birileri tüm olayları bize mal etmeye çalışıyor. MHP 'li Milletvekili Alim Işık, şiddet olaylarını bizim yaptığımızı söylüyor. Bizim hiçbir siyasi partiyle ilişkimiz yok. Demokrasiye inanlar halkın oylarıyla seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na da saldırmasınlar. Ben Cumhurbaşkanımı seviyorum. Benim oyum, namusumdur. Namusuma sahip çıkıyorum. Eğer birileri Cumhurbaşkanıma çamur atarsa, iftira atarsa ben de sahip çıkarım."

Kim bu Osmanlı Ocakları?