Osmanlı Ocakları'yla ilgili bu haber kafaları karıştırdı

Osmanlı Ocakları'yla ilgili bu haber kafaları karıştırdı
Osmanlı Ocakları'yla ilgili bu haber kafaları karıştırdı
Son günlerde HDP binalarının basılması ve bazı işyerlerinin yakılmasıyla ilgili iddialarla gündeme gelen Osmanlı Ocakları'na ilişkin Beyaz TV'de yayınlanan bir haber dikkat çekti. Videosu Kasım 2014'de YouTube da yüklenen söz konusu haberde spiker, "AK Parti gençliği Osmanlı Ocakları'nı kuruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteğiyle kurulan Osmanlı Ocakları'nın hedefi dindar ve ilim sahibi gençler yetiştirmek" ifadesini kullanıyor. Haberde, Osmanlı Ocakları yetkilisiyle yapılan bir röportaja da yer veriliyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem bugün yaptığı açıklamada, "Osmanlı Ocakları" ile partileri arasında duygusal ya da resmi bir bağ olmadığını söylemişti.

RADİKAL - Son bir haftada PKK ’yı protesto eylemlerinde HDP binalarını basan ve Kürtlere ait olduğu gerekçesiyle bazı işyerlerini yakan gruplarla ilgili olarak siyasi partilerden provokasyon uyarıları geldi. Yapılan açıklamalarda, Türk-Kürt kardeşliğine vurgu yapılarak, “Oyuna gelmeyelim” mesajları verildi. 2009 yılında kurulan Osmanlı Ocakları’nın ismi ise bu saldırılarla birlikte sık sık gündeme geldi.

Osmanlı Ocakları’nın kendileriyle ilişkilendirilmesi üzerine AK Parti ’den bugün kesin bir dille yalanlama geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Osmanlı Ocakları ile AK Parti arasında ilişki olduğu iddialarını şu sözlerle reddetti: “Osmanlı Ocakları ile en ufak uzaktan yakından bir ilgimiz yok. Birileri bir araya gelmiş, Osmanlı Ocakları diye kendilerine bir isim takmışlar, bunların bizim partimizle en ufak bir duygusal ve resmi bağı yoktur. Bizimle ilgili göstermek kasıt taşıyor. Türkiye ’nin en büyük gençlik teşkilatlarından bir tanesi Ak Parti Gençlik Kolları’dır. Onun dışında da birtakım, bizimle paralel hareket eden STK’lar var, sivil toplum örgütleri, gençlerimiz, kadın teşkilatlarımız var ama Osmanlı Ocakları ile böyle bir bağlantımız yoktur.”

BEYAZ TV: YANLIŞ DUYMADIK!..

Beyaz TV’de Tahir Sarıkaya’nın sunduğu programda ise Osmanlı Ocakları'nı AK Parti gençliğinin kurduğu öne sürülüyor. Videosu Kasım 2014'de YouTube da yüklenen haberde, Osmanlı Ocakları şöyle anlatılıyor:

"AK Parti gençliği Osmanlı Ocakları’nı kuruyor. Yanlış duymadık. Osmanlı hoşgörüsü yeniden inşa ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın isteğiyle kurulan Osmanlı Ocakları bir basın açıklaması yaptı. Osmanlı Ocakları’nın hedefi, dindar ve ilim sahibi gençler yetiştirmek... 2009 yılında kurulan Osmanlı Ocakları Derneği yaptığı basın açıklamasıyla başkanlık sistemine de vurgu yaptı.”

‘AMACIMIZ KAYBOLMUŞ KÜLTÜRÜNÜ MİLLETE KAZANDIRMAK’

Söz konusu haberde, kendisiyle röportaj yapılan Osmanlı Ocakları yetkilisi ise amaçlarını şöyle özetliyor:

“Osmanlı Ocaklarını kaybolmuş bir milletin kültürünü yeniden o millete kazandırma projesidir. O anlamda biz dernek faaliyetlerinden ötede insanlara ahlak, kültür, sanat, gelişim, bilişim, dönüşüm gibi alanlarda eğitimler vermekteyiz. Günümüz gençliğine, günümüz insanına, Osmanlı misyonunu bugüne taşıma ve aktarma hedefindeyiz.

Bir elinde Kuran, diğer elinde bilgisayar ile ilim, irfan peşinde koşup, ülkemizi ve milletimizi güçlü yarınlara taşımaktır.

Yurtta sulh, cihanda sulh için etnik kimliğe Kürdü, Lazı, Çerkezi, Türkü bir millet olup yeniden bir ve beraber olabilmek adına başkanlık sistemini de destekliyoruz."