Osmanlı'nın son köleleri

Büyük bir çığlık koptu köşkün mutfağında. İki 'siyah' kadın birbirine sarılmış çığlık çığlığa ağlıyorlardı. Önce diğer hizmetkârlar koştu bağırtıya. Ardından 'hizmetkârlar'ın sahipleri.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Büyük bir çığlık koptu köşkün mutfağında. İki 'siyah' kadın birbirine sarılmış çığlık çığlığa ağlıyorlardı. Önce diğer hizmetkârlar koştu bağırtıya. Ardından 'hizmetkârlar'ın sahipleri.
1940'lı yılların başı. Büyükada'da bir köşkün sahiplerine konuk gidiyor bir başka aile. Giderken de, kibarlıktan mı gösteriş olsun diye mi bilinmez, yanlarında 'siyah' hizmetkârlarını da götürüyorlar. Ev sahibi ailenin de bir 'siyah hizmetkârı' var.
İki 'siyah hizmetkâr' saatlerce hizmet ediyorlar. Sahiplerinin bitmez tükenmez isteklerini yerine getirmek için durmadan çalışıyorlar. Sonunda da bitkin düşüyorlar. Dinlenebilecekleri tek yer mutfak. İki hizmetkâr başlıyorlar fısır fısır konuşmaya. Kanları kaynıyor birbirlerine. Sonunda da olan oluyor. Çünkü konuşmalarından ortaya çok çarpıcı bir gerçek çıkıyor; birbirlerinden çok küçük yaşta ayrılmış iki kardeş olduklarını öğreniyor Zeynep ile Nuriye.
Bu inanılmaz öyküyü öğrenen iki kızın sahipleri o anda karar verip, Zeynep ile Nuriye'yi hemen oracıkta özgür bırakıyor.
İki kardeş hemen bir karar veriyorlar; bundan sonra ne olursa olsun birbirlerinden hiç ayrılmayacaklar. İkinci kararları da köle olarak yıllarca önce satılan anneleri 'Nuriye nine'yi yanlarına almak.
1880'de Kenya'da bir nikâh
Anneleriyle buluştuklarında büyük bir sürprizle karşılaşıyorlar. Çünkü anneleri Nuriye, yanında ablaları Elmas ile geliyor. Demek ablaları Elmas da yaşıyormuş...
Aslında ailenin dramatik öyküsü 1880'li yıllarda Kenya'da başlıyor.
Mustafa Olpak'ın dedesinin babası İbrahim, ikinci evliliğini 'Tete Nuriye' ile yapıyor Kenya'da. İbrahim'in ilk evliliğinden olma bir oğlu da var: Ahmet.
Nuriye kocasının evine gelirken kız kardeşleri Şadiye ve Şemdiye ile erkek kardeşi Ali'yi de yanında getiriyor.
Korsanlar Kenya'nın 'Köle Kıyısı'nı basıp kim var kim yoksa dolduruyorlar gemilere. İbrahim'in tüm ailesi zengin bir Osmanlı ailesine satılıyor. Burada ikinci çocukları Elmas dünyaya geliyor. Ancak bir süre sonra ölüyor İbrahim. Sahipleri olan aile İbrahim'in dul kalan eşi 'Tete Nuriye'yi üvey oğlu Ahmet ile evlendiriyor.
İstemeye istemeye evleniyor Ahmet üvey annesi ile. Çünkü efendileri ne derse onu yapmak zorundalar.
İlk kızları Zeynep 1912'de dünyaya gelir. Üç yıl sonra ikinci çocukları olur. 'Tete Nuriye' yeni doğan kızına kendi adını verir.
1918'de 'Tete Nuriye' 48 yaşındayken sahipleri onu satmaya karar verirler. Yani Ahmet eşsiz, Elmas, Zeynep ve Nuriye annesiz kalacaktır. Feryatlar, figanlar, sonuç vermez. Büyük Nuriye İstanbul'a, saraya kadar girebilmiş zengin bir aileye satılır. Ama giderken de nedendir bilinmez 'Tete Nuriye' yanına büyük kızı Elmas'ı da alır.
İbrahim öldüğünde çareyi dul eşi Nuriye'yi üvey oğlu Ahmet'le evlendirmekte bulan sahipleri, Nuriye'yi gönderdikten sonra da Ahmet'e yeni bir eş bulurlar: Şadiye. Yani Nuriye'nin kız kardeşi. Ahmet "Annem" dediği Nuriye'den sonra şimdi de "Baldızım" dediği Şadiye ile evlenir.
Ahmet'in ikinci kızı Nuriye dokuz yaşındayken sahipleri tarafından Girit'te yabancı uyruklu bir aileye satılır. Bir süre sonra aile Girit'ten ayrılır ve yanlarındaki Nuriye ile İstanbul'a yerleşirler. Aile uzun süre Nuriye'den hiçbir haber alamaz.
Türkiye ile Yunanistan arasında Mübadele Anlaşması imzalanınca sahibi Ahmet'e "Seni ve aileni azat ediyorum. İstediğin yere gitmekte özgürsün. Ama bana sorarsan Ayvalık'a ya da İzmir civarına git. Buradan gidenlerin çoğu oralara yerleştiriliyor. Yabancılık çekmezsin" der.
Üçüncü kuşak kaleme aldı
Çileli bir yolculukla Ayvalık'a varırlar.
"Kenya, Girit, İstanbul Kıyısından İnsan Biyografileri/Köle" kitabının yazarı Mustafa Olpak'ın annesi bu yolculuğa çıktığında 40 günlük bebektir ve henüz adı konulmamıştır. Ayvalık'a yerleşince de Mustafa Kemal'e hayranlığından dedesi Ahmet, annesinin adını Kemaliye koyar.
Aile Ayvalık'ta büyük bir ekonomik sıkıntı yaşar. Sonunda Ahmet büyük kızı Zeynep'i, bir süre sonra İstanbul'a yerleşecek bir ailenin yanına besleme verir.
İşte yıllar sonra karşılaşan iki kardeşten biri Girit'te yabancı bir aileye satılan Nuriye, diğeri de başka bir aileye Ayvalık'ta besleme olarak verilen Zeynep'tir.
Ayvalık'ta mermercilik yapan Mustafa Olpak, Osmanlı'da köleliği anlatmaya ve buna da birinci elden, içinde yaşadığı ailesinden başlamaya karar verir.
"Bu kitabı 2002'de yazmaya başladım. Her şey birdenbire oldu. Elime kâğıdı kalemi alıp yazmaya başladım. Ailemin üçüncü kuşağıyım. Benim dedem, ninem bir köleydi. Teyzelerim de hayatlarının önemlice bir bölümünü bir başka tür köle, yani besleme olarak yaşadılar. Üçüncü kuşak olan bizler özgür bireyler olarak doğduk. Birinci kuşak olayları yaşayan kuşaktır. İkinci kuşak ise bu olayları yadsıyan, unutmak isteyen... Üçüncü kuşağın önemi işte burada çıkıyor ortaya. Çünkü üçüncü kuşak olayları araştıran kuşaktır. Ünlü Amerikan dizisi 'Kökler'in senaryosunu yazan da, üçüncü kuşak bir zencidir."
Mustafa Olpak, köle olan ailesinin üzerlerine sinen ürkekliği hiç atamadığını, hep bir tedirginlik içinde, hep korkuyla yaşadıklarını anlatıyor.
"Özellikle dedem... Sanki birileri yine onu kafese kapatacakmış gibi, köşe bucak kaçtı insanlardan. Hiç yıkanmadığını söyledi teyzemler. Damgasının görülmesini istemiyordu. O damgadan utanıyordu. Çünkü o damgadan bir kendinde vardı, bir Tete'de, bir de hayvanlarda... İnsanların kendileriyle sırf ten renklerinden dolayı alay etmelerine, hor görmelerine alışkındılar. Hatırlıyorum; annem, ara sıra kendisine zenci diyen komşularına sinirlenir ama yine de sakinliğini korur ve üstüne basa basa 'Biz zenci değil, Arap'ız. Ama biraz koyu Arap'ız' derdi onlara."
'Böyle 3 milyon kişi var'
Olpak, ailesi gibi bir zamanlar Afrika'dan kaçırılıp köle olarak bu coğrafyaya getirilen insanların Dalaman'da, İzmir'de, Torbalı'da toplu olarak yaşadıklarını, hatta sayılarının 3 milyona yakın olduğunu söylüyor. Olpak'ın amacı kitabın geliriyle atalarının anısına bir vakıf kurmak.
"Annem ve ailesi, kendilerinin seçmediği bir hayatın oyuncularıydılar" diyor Olpak, "Senaryoyu yazanlar, tarihin artık çöp tenekesine attığı köle ticareti döneminde binlerce, on binlerce, yüz binlerce insanın yaşamını belirlemiş, onları kaçırmış, satmış, o insanların ülkelerini istila etmiş
olanlardır. Bu yüzden, annemin ve ailesinin yaşamını anlatmayı, yıllar sonra neyin değişip neyin değişmediğini yazmayı, özgür bir vatandaşı olduğum topluma, kendi ırkıma ve aileme bir borç sayıyorum."
Mustafa Olpak'la konuşurken cep telefonu çaldı. Arayan büyük kızıydı. Görüşmesi bitince 'Büyük kızının adı ne' diye sordum. Gülerek yanıtladı: 'Özgür!'


    http://www.radikal.com.tr/7415067415060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.