ÖSS baştan sona değişti

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2006'da uygulanacak yeni ÖSS sisteminin detaylarını açıkladı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre öğrencilere iki aşamalı, her biri 30 soru
içeren sekiz test verilecek.

ANKARA - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2006'da uygulanacak yeni ÖSS sisteminin detaylarını açıkladı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre öğrencilere iki aşamalı, her biri 30 soru
içeren sekiz test verilecek. Açıköğretim ön lisans ve lisans programlarıyla özel yetenek sınavına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edenler, 120 soruluk, lise 1. sınıf ortak müfredatını içeren ilk dört testi yapmak zorunda olacak. İlk dört testle hesaplanacak puanlar, imam-hatip liselerinden mezun olanların ilahiyat fakültesi tercihlerinde de kullanılacak. Dört ve üstü yıl eğitim veren fakültelere girmek isteyenlerse ilk dört teste ek olarak iki alan testi yapmak zorunda olacak.
Bütün sorular önem kazandı

 • Eşit ağırlık puanı hesaplanırken fenden alınan standart puanın katsayısı 0.1'den 0.2'ye çıkarıldı, matematik katsayısı 1.0'den 0.9'a düşürüldü. Sayısal puan hesabında ise sosyal testi puanının katsayısı 0.1'den 0.2'ye çıkarıldı. Yabancı dil puanı hesaplanırken matematik ve fen testi de etki edecek.
 • Sekiz test iki bölümden oluşacak.
 • İlk bölümde, meslek liseleri dahil tüm liselerde uygulanan lise 1. sınıfın ortak müfredatından 30'ar soruluk dört test yer alacak. Bunlar, Türkçe, sosyal bilimler-1 (tarih yüzde 43, coğrafya yüzde 34, felsefe yüzde 23 ağırlıklı olacak. Genel kavram ve ilkeler sorulacak.), matematik-1 (matematiksel ilişkilerden yararlanmayla ilgili sorular) ve fen bilimleri-1 (fizik yüzde 43, kimya yüzde 30, biyoloji yüzde 27 ağırlıklı olacak) şeklinde olacak.
 • Sınavın ikinci bölümünde alan dersleri sorulacak. Birinci bölümdeki gibi 30 soruluk dört test uygulanacak. Bunlar da, edebiyat-sosyal bilimler (Türk dili ve edebiyatı yüzde 57, Türkiye coğrafyası yüzde 27, psikoloji yüzde 16), sosyal bilimler-2 (tarih yüzde 43, ülkeler coğrafyası yüzde 23, sosyoloji yüzde 17, mantık yüzde 17), matematik-2 (matematik yüzde 70, geometri yüzde 30), fen bilimleri-2 (fizik yüzde 43, kimya yüzde 30, biyoloji yüzde 27) şeklinde olacak.
 • Dil alanında da kelime ve dilbilgisi (yüzde 25), çeviri (yüzde 15) ve okuduğunu anlama (yüzde 60) soruları yer alacak.
 • Sınavın birinci ve ikinci bölümlerine göre, Say-1, Söz-1, EA-1, Dil, Say-2, Söz-2 ve EA-2 olmak üzere yedi ayrı puan türü hesaplanacak. Bu değişikliklerin, adayların büyük bölümünün fen ve sosyal sorularını, fazla puan getirmediği için yapmamasından kaynaklandığını anlatan Yarımağan, "Yedi ayrı birinci çıkabilir. Tavan puan yine 300 olacak" dedi.
 • Sınav 195 dakikalık tek oturumda, tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdıyla yapılacak. Yine 10 tür soru kitapçığı kullanılacak. Her adayın sekiz testten altısını, dolayısıyla 180 soruyu yanıtlaması yeterli olacak.
  Testlerin tercihe etkisi
 • Sınavın ilk kısmını yanıtlayıp EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı hesaplanan adaylar meslek yüksekokullarını , açıköğretim ön lisans programlarını, açıköğretim lisans programlarını ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Bu puanlar ayrıca, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarını bitirenlerin kendi
  alanlarında ek puanla girilen yükseköğretim programlarına yerleşmek için kullanılacak.
 • Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yükseköğretim programlarıyla açıköğretim lisans programları dışındaki dört ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak. Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.
 • Sınavın kapsamının genişlediğini, ancak, soruların müfredatla sınırlı olacağını belirten Yarımağan, ilk bölümdeki 120 soru yanıtlayacak adayların kendi aralarında, 180 soru yanıtlayan adayların da kendi aralarında yarışacağını söyledi. Yarımağan, Ortaöğretim Başarı Puanı konusunda da daha adaletli bir yöntem üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
  Dilcilere fen ve matematik
 • Yarımağan, yabancı dil puanı hesaplanırken matematik ve fen testinin de etki etmesinin kararlaştırıldığını belirtti. "Her adayın fen ve matematiğe ihtiyacı var" diyen Yarımağan, 'dil' puanı hesaplanırken matematik testinin standart puanının 0.2, fen testinin standart puanının da 0.1 katsayısıyla çarpılacağını, ayrıca sosyal bilimler testinin standart puanının çarpılacağı katsayının da 0.1'den 0.2'ye yükseltildiğini söyledi. Dil puanı hesaplanırken Türkçe testinin standart puanı 0.7'den 0.5'e, yabancı dil testinin standart puanı da 1.4'den 1.2'ye düştü. Bu durumda, dil puan türüyle bir bölüme girmek isteyen adaylara, gelecek yıldan itibaren fen ve matematik soruları da puan getirecek. Bundan önceki uygulamada, 'dil' sınavına giren adayların matematik ve fen testini yapmalarına gerek bulunmuyordu.
  İHL'de değişiklik yok
  Yarımağan, 'İmam-hatip lisesi mezunları, sınavın ikinci bölümünü de yanıtlayabilecek mi?' sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Evet. İmam-hatip veya herhangi bir meslek lisesi mezunu ilk dört testten hesaplanan puanlarıyla kendi alanlarındaki programlara girecek. Kendi alanları dışındaki dört yıllık programlara girmek istiyorlarsa bu kez lise mezunları gibi, diğer gerekli olan iki testi de yanıtlamaları gerekecek."


  • http://www.radikal.com.tr/7534037534030

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.