ÖSS başvurusu artık randevuyla

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ÖSS'ye girecek öğrencilerin başvurularını artık okullardaki öğretmenlerden randevu alarak yapacaklarını açıkladı. Aday fotoğrafları elektronik ortama da aktarılacak.

ANKARA - Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) bu yıl girecek adayları, sadece sınavın içeriği ile ilgili değil, başvuru sisteminde de yenilikler bekliyor.
ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan yenilikleri şöyle anlattı: "Başvuruları almak için bütün okullara bilgisayar kuruyoruz. Başvurular bu bilgisayarlardan internet üzerinden alınacak. Adayın kendisi evinden internet üzerinden başvuramayacak. ÖSS başvurularını, okullara kurduğumuz bilgisayarlardan, internet üzerinden öğretmenler alacak. Bunun için randevu yöntemi izlenecek. Adaylar önce sınav kılavuzunu satın alacak. Bu kılavuzun içinden bir form çıkacak. Kılavuzların içinde artık optik form olmayacak. Aday bu formu doldurduktan ve sınav ücretini yatırdıktan sonra okuldan randevu alacak. Son sınıf öğrencileri kendi okullarından, mezunlar istedikleri bir okuldan randevu alacaklar. Bir bilgisayar için saatte altı kişiye randevu verilecek."
'Hata riski azalacak'
Adayların randevu aldığı saatte öğretmene gideceğini belirten Yarımağan şöyle devam etti: "Öğretmen adayın başvuru bilgilerini bilgisayara girecek. Öğretmen bilgisayardaki elektronik forma adayın T.C. kimlik numarasını yazdığı zaman zaten adayın kimlik bilgileri ekrana gelecek. Aday, girilen tüm bilgileri göreceği için yanlış varsa düzeltecek. Böylece, bugüne kadar adayların başvuru bilgilerindeki yanlışları düzeltmeleri için yapılan aday kontrol bilgi kontrol formu doldurma uygulamasına da son vereceğiz. Bu işlem tamamlandıktan sonra öğretmen bir web kamera ile adayın fotoğrafını çekecek ve bu fotoğrafı da bilgisayara girecek. Adayların elle doldurdukları formlar da ÖSYM'ye gönderilecek."


    http://www.radikal.com.tr/7604747604740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.