ÖSS ek kontenjan başvurularında yarın son gün

Ünicersite adayları dikkat! 2001-ÖSS Ek Yerleştirme kontenjanları için 8 Ekim'de başlayan başvuru süresi, yarın doluyor.

2001-Öğrenci Seçme Sınavı Ek Yerleştirme kontenjanları için 8 Ekim Pazartesi günü başlayan başvuru süresi, yarın sona eriyor.
2001-ÖSS'yi kazandığı halde, Ağustos 2001'de yapılan merkezi yerleştirme sonucunda herhangi bir üniversiteye giremeyen adaylar ile Açıköğretim programlarını kazananlar ve özel yetenek sınavı sonucunda bir programa kesin kayıt yaptıranlar, Ek Yerleştirme için başvurabilecek.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), merkezi yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar ile kazandıkları halde üniversiteye kayıt yaptırmayanların yerine, yeniden öğrenci yerleştirecek. Ek yerleştirme ile devlet ve vakıf üniversitelerine toplam 49 bin 254 öğrenci alınacak.

BAŞVURU KOŞULLARI

Ek Yerleştirme için başvurularda şu koşulları taşımak gerekiyor:
- 2001-ÖSS'ye girmiş olmak,
- 2001-ÖSS'de başvurulan ön lisans ve Açıköğretim Fakültesi programları için öngörülen ÖSS puan türünde 105 veya daha fazla ÖSS puanına, başvurulan lisans programları için ise öngörülen puan türünde 20 veya daha fazla ÖSS puanına sahip olmak,
- 2001 merkezi yerleştirme sonunda açıköğretim programları dışında hiçbir yükseköğretim programına yerleşmemiş olmak,
- Ek Yerleştirmede tercih edilen yükseköğretim programının 2001 merkezi yerleştirme sonunda oluşan en küçük puanına eşit veya daha yüksek bir yerleştirme (Y-ÖSS) puanına sahip olmak.

Adaylar, Y-ÖSS puanları ile yükseköğretim programlarının en küçük puanlarını karşılaştırırken, bu programın kendi alanlarında olup olmadığını ve bu program için ek puandan yararlanıp yararlanamayacaklarını da göz önünde tutacaklar.

8 TERCİH YAPILABİLECEK

2001 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da Ek Yerleştirme için
başvurabilecek.
Ek Yerleştirmeye, Ağustos 2001'de yapılan merkezi yerleştirme sonucunda açıköğretim programları dışında bir yükseköğretim programına sonucunda açıköğretim programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar başvuramayacak. Adaylar, 8 yükseköğretim programı tercih edebilecek.
Ek Yerleştirme Kılavuzu ve başvurma belgeleri, ÖSYM Sınav Merkezi yöneticilikleri ile bazı üniversitelerde oluşturulan bürolardan alınabilecek. Adaylar, kurallara göre dolduracakları başvurma belgesini, yine bu merkezlere teslim edecek. Başvuru süresi, yarın mesai saati bitiminde sona erecek.

SONUÇLAR AY SONUNDA

2001-ÖSS Ek Yerleştirme sonuçları, bu ayın son haftası içinde adaylara duyurulacak. Ek Yerleştirme sonucunda yükseköğretim programlarına yerleşmeye hak kazanan adaylar, kayıtlarını 5-9 Kasım 2001 tarihleri arasında yaptıracak.
Ek Yerleştirme sonucunda, devlet ve vakıf üniversiteleri ile KKTC ve yurtdışındaki üniversitelerin ön lisans (2 yıllık meslek
yüksekokulları) programlarına 28 bin 101, lisans (4 yıllık) programlarına da 21 bin 153 olmak üzere toplam 49 bin 254 öğrenci
alınacak.