ÖSS hilecileri için 7.5 yıl hapis istendi

Bilgisayar mühendisi 24 yaşındaki Zerrin Yiğitalp'in 25 yaşındaki Esma Atlıhan'ın yerine Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girmesi iki kızın da başını belaya soktu. Yiğitalp ve Atlıhan hakkında 'resmi belgede sahtecilik...

ADANA - Bilgisayar mühendisi 24 yaşındaki Zerrin Yiğitalp'in 25 yaşındaki Esma Atlıhan'ın yerine Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girmesi iki kızın da başını belaya soktu. Yiğitalp ve Atlıhan hakkında 'resmi belgede sahtecilik, atılı suça iştirak, görevli memura kimliği hakkında yalan beyanda bulunmak' suçlarından 7.5 yıl ağır hapis cezası istendi. Yiğitalp, arkadaşının ÖSS'yi kazanamaması halinde ailesi tarafından evlendirilmesini önlemek için sınava girdiğini iddia etmişti.
Sınavda yakalandı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu 24 yaşındaki Zerrin Yiğitalp, 18 Haziran 2006'da yapılan ÖSS'ye Özel Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü hazırlık sınıfında öğrenim gören arkadaşı Esma Atlıhan'ın yerine girmek isterken yakalanmıştı.
İfadeler değişti
Tutuksuz yargılanan iki sanıktan Yiğitalp ilk ifadesinde, ODTÜ'deki bir arkadaşının Şanlıurfalı Atlıhan'ın sınavı kazanamaması durumunda evlendirileceğini söylediğini belirtmişti. Yiğitalp, bunun üzerine 4 bin YTL karşılığında sınava girdiğini itiraf etmişti. Bilkent'li Atlıhan ise durumunu Zerrin Yiğitalp'a anlattığını, bunun üzerine yer değiştirmeye karar verdiklerini söylemişti. Bunun üzerine Yiğitalp de ifadesini değiştirmiş ve sınava hatır için girdiğini belirtmişti.
İki genç kız Adana 13'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlayacak.