'ÖSS iyi değil ama aman değişmesin'

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL/BURSA - ÖSS’ye hazırlanan gençlerin yüzde 32.5’i “2009’da istediğim başarıyı sağlayamazsam herhangi bir yeri tercih ederim” diyor. Yüzde 80’i kendini sınava hazır hissetmiyor. Yüzde 54’ü ÖSS’nin yeteneğini ve ilgisini ölçtüğüne inanmıyor. Buna karşın 2010’da yeni sınav sistemi getirilmesini isteyenlerin oranı yüzde 15.7. “Sorular aynı kalsın” diyenlerin oranı yüzde 73.4! Gelecek yılın ÖSS hazırlıklarıysa başladı bile...
Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), üniversiteye giriş sistemi ve tercihler üzerine anket çalışması yaptı. TÖDER Akademik Direktörü Prof.Dr. Adil Çağlar koordinatörlüğünde yapılan çalışma 224 bin 350 öğrenciyle gerçekleştirildi.
Anket üniversite adaylarının sınavdan çekindiğini, sisteme güvenmediğini ama değişikliklerden de çekindiğini gösterdi. Ankette göze çarpan bazı sonuçlar şöyle:

  • * ÖSS’ye hazırlanan gençlerin yüzde 80’i kendini sınava hazır hissetmiyor. 
  •  *Öğrencilerin yüzde 45’i ÖSS’ye hazırlık sürecinde ailesinin kendisine daha anlayışlı davranmasını istiyor. 
  •  *Yüzde 70’i tercih sırasında dershaneden yardım alacağını belirtiyor. “Okulumdan yardım alacağım” diyen oranı yüzde 6.
  •  *Yüzde 54’ü ÖSS’nin yeteneğini ve ilgisini ölçtüğüne inanmıyor. Buna karşın 2010’da yeni bir sınav sistemi getirilmesini isteyenlerin oranı sadece yüzde 15.7. Sorular aynı kalmalı diyenlerin oranıysa yüzde 73.4.
  •  *En çok tercih edilen seçenek yüzde 18 ile öğretmenlik. Bunu sırasıyla mühendislik, tıp, eczacılık ve diş hekimliği izliyor.
  •  *ÖSS sonrası “Yerleştirmeyi ÖSYM yapsın” diyenlerin oranı yüzde 60, yüzde 30 ise “Her üniversite kendisi yapsın” diyor.
  •  *Yüzde 58’i “Daha çok ünivesite olmalı”, yüzde 18.2’si ise “Üniversite kalitesi fazla, sayısı az olmalı” diyor.
  • * “Yeni açılan devlet üniversitesinde okumak istemem” diyenlerin oranı yüzde 19.3.
  •  *Yüzde 32.5’i “İstediğim başarıyı sağlayamazsam herhangi bir yeri tercih ederim” diyor. “Tekrar katılırım” diyenler yüzde 27.3.

15 bin liraya dershane
AA’nın haberine göre SBS ve ÖSS sınavının ardından dershanelere kayıtlar hız kazandı. Öğrenci başına alınan ücretler 15 bin liraya kadar yükseliyor.  Özel Dershaneler Birliği Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, “Çocukların geleceği söz konusu olunca kriz falan dinlenmiyor. Ücretlerde bir artış yaşanmadı. Öğrenci başına sezonluk ücretler 1500 liradan başlıyor” dedi.