'ÖSS kalksın, herkese meslek şansı verilsin'

Sivil toplum örgütleri dün art arda yaptıkları açıklamalarla ÖSS'siz bir hayat istedi. İlk açıklama Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli'den geldi. Adıbelli, "Öğrencilerin hayatı üç saatlik sınava bağlandı. Bu bilimsellikten uzak. 22 Temmuz'dan sonra...

ANKARA - Sivil toplum örgütleri dün art arda yaptıkları açıklamalarla ÖSS'siz bir hayat istedi. İlk açıklama Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli'den geldi. Adıbelli, "Öğrencilerin hayatı üç saatlik sınava bağlandı. Bu bilimsellikten uzak. 22 Temmuz'dan sonra gelecek yeni iktidardan beklentimiz, ÖSS'nin kaldırılması" dedi.
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Nedim Köroğlu da "Bölgesel, sınıfsal eşitsizliklerle dolu olan eğitim sistemi içerisinde ÖSS eşitsizlikleri daha da artırmaktadır" mesajını verdi. AKP hükümetini, eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmekle suçlayan Köroğlu, ÖSS'nin kaldırılması ve herkesin yeteneklerine göre bir meslek edinebileceği şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini savundu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan de siyasi parti genel başkanlarına mektup gönderdi. Mektupta, "Eğitim ve eğitim çalışanlarının gerçek sorunlarına eğilinmesi, sınıflardaki öğrenci sayısının 25'e düşürülmesi, katsayı sisteminin değişmesi, YÖK Yasası'nın yeniden düzenlenmesi gibi istekler yer aldı.