ÖSS kılavuzu genişledi

ÖSYM ve YÖK, Amerikan üniversiteleriyle yaşanan denklik sorununu ortadan kaldırmak amacıyla, bu ülkeden seçtiği bazı üniversitelere 2002 ÖSS kılavuzunda yer verdi.

ANKARA - ÖSYM ve YÖK, Amerikan üniversiteleriyle yaşanan denklik sorununu ortadan kaldırmak amacıyla, bu ülkeden seçtiği bazı üniversitelere 2002 ÖSS kılavuzunda yer verdi.
2002 ÖSS'de en az 120 ve daha yüksek puan alan adaylar, New York Eyalet Üniversitesi ile Albany, Binghamton, Buffalo ve Stony Brook üniversitelerinde ücret karşılığı okuyabilecek. Uygulamayla, ÖSS kılavuzuna giren bu üniversitelerin denkliği peşinen kabul edilmiş oldu. Bu üniversitelere ÖSS tercih formunda belirtmeden doğrudan başvuracak olan öğrenciler de, üniversite eğitimlerini tamamlayıp Türkiye'ye döndüklerinde YÖK'le denklik problemi yaşamayacak.
Kılavuzda olmayanlar
ÖSS kılavuzunda yer almayan üniversitelerden mezun olan Türkler ise diplomalarının geçerli olması için YÖK'ten denklik belgesi almak zorunda kalacak.
Öğrenciler kılavuzdaki üniversitelere doğrudan başvurabilecek. New York Eyalet Üniversitesi altında yer alan tüm programlar dört yıllık. Eğitim-öğretim, her yılın ocak ve ağustos aylarında başlıyor, yarıyıl sistemine göre yapılıyor. Ayrıca üniversitenin birçok yerleşkesinde yaz dönemi uygulaması da bulunuyor. Eğitim ücreti 8 bin 300 dolar. Teknoloji programları uygulayan bazı yerleşkelerde ücret ortalama 5 bin dolar.
Yabancı dil belgeleri
Üniversiteler kayıt işlemlerinde öğrencilerden yabancı dil düzeyini gösterir belge soruyor.
Albany, Binghamton, Buffalo ve Stony Brook üniversitelerinin biyoloji, kimya, matematik,
fizik, bilgisayar bilimi, finans, pazarlama, işletme, iktisat, siyaset bilimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, coğrafya, sanat tarihi, felsefe, gazetecilik, iletişim, muhasebe, kütüphanecilik, astronomi, İngiliz dili ve edebiyatı, İngilizce öğretmenliği ile makine, bilgisayar, elektrik, çevre, fizik, biyomedikal ve endüstri mühendislikleri bölümleri bulunuyor. Dört yıllık öğrenim süresi olan bu bölümlere sayısal, sözel, eşit ağırlıklı ve dil puan türlerine göre öğrenci alınıyor.
Yurda da 6 bin dolar
Üniversitenin birçok yerleşkesinde bir yıllık yurt ücreti 5 bin 900 dolar. Üniversiteye kayıt kabul koşulları ise yerleşkeler arasında farklılık gösteriyor. Ancak, genel olarak adaylardan üniversitenin belirleyeceği düzeyde SAT veya ACT puanları ile İngilizce dil seviyesini tespit eden TOEFL puanı isteniyor.