ÖSS: Umuda yolculuk

Bir yıl adeta ÖSS için yaşayan 1.5 milyon
genç öğrenci, bu hafta sonu hayatının en önemli sınavına girecek.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Bir yıl adeta ÖSS için yaşayan
1.5 milyon genç öğrenci, bu hafta sonu hayatının en önemli sınavına girecek. Uzmanlar, sınav stresi yaşayan gençlere, başarısızlığı değil başarıyı düşünmelerini öneriyor. Ancak 1.5 milyon adaydan sadece 180 bini dört yıllık bir üniversiteye girebilecek.
Koşulların zorluğunun bilincinde olan öğrenciler için başka bir seçenek de yok. Öğrenciler için tek umut kapısı üniversite. Ancak onlar Türkiye'de üniversite mezunlarının da işsiz kaldığının farkında.
Vazgeçmek olmaz
Üç yıldır sınava giren Rezzan Demir, sabah 07.00'den akşam 19.00'a kadar ders çalışıyor. Üniversite hayalinden vazgeçmeyeceğini belirten Demir, "Her şeyi 180 dakikaya sığdırmak zor. Ancak başka çaremiz yok. Lise mezunu olmak işsiz olmak demek" diyor.
Güllü Kara da, üçüncü kez sınava girecek. Üç yıldır dershaneye giden Kara, dershane fiyatlarının ailesine getirdiği yükten yakınıyor. Kara'ya göre işin psikolojik tarafı da var: "Zaman ilerledikçe kaygı artıyor."
Avrupa'da stres yok
Sınava bir hafta kaldığı için Sibel Ergün, sadece test çözüyor. Ergun, Avrupa ile Türkiye'deki eğitim sistemini karşılaştırıyor: "Orada liseyi bitiren bir öğrenci, üç yıllık performansına göre değerlendirilerek bir üniversiteye yerleştiriliyor. Yani 180 dakika stresi yok. Bu yıl benim ikinci girişim. Kazanamazsam ne olur bilmiyorum."
Üç yıllık lise hayatında üniversiteye tam hazırlanamadıklarını belirten Nihal Yalçınkaya, kazanmak için dershaneye gitmenin şart olduğu inancında. Yalçınkaya, "Öğretmenler okulda kalabalık sınıflar yüzünden verimli olamıyor. Oysa dershanede aynı öğretmen bize çok şey veriyor. Lise bize bir şey vermedi, dershanede ise üniversiteye yoğunlaşan bir eğitim var" diyor.
Flört bile yasak
Bu yıl ikinci kez ÖSS'ye girecek olan Bahar Ceylan Seyyar da iki yıldır tüm zamanını ÖSS için geçirenlerden. Sabahtan akşama kadar ders çalışan Seyyar, sosyal hayatının sıfıra inmesinden şikâyetçi.
Sinemaya gitmenin, kitap okumanın ÖSS'ye hazırlanan biri için lüks olduğunu savunan Seyyar, flörtün ise neredeyse imkânsız olduğu görüşünde. Derslere konsantre olmak için duygusal ilişkilerden uzak kaldıklarını belirten Seyyar'ın ilk işi, üniversiteye girince bunun acısını çıkarmak olacak. Seyyar'a göre sistem çok adaletsiz.
Uzmanlardan adaylara öneriler
Bir hafta önce: Ders çalışmayı bırakın. Sınavla ilgili araç ve gereçleri hazırlayın. Yorucu olmayan geziler yapın. Son bir hafta boyunca kaçta yattıysanız o saatte yatın, stres yapmayın.
Sınav sabahı:İyi bir kahvaltı yapın. Trafik nedeniyle evden biraz erken çıkmaya çalışın. Sınava gireceğiniz salon sıcak ya da soğuk olabilir. İçinde rahat edebileceğiniz ve kolayca değiştirebileceğiniz giysiler tercih edin.
Sınav zamanı:Soruları yanıtlamaya en iyi bildiğiniz bölümden başlayın. Doğru yanıtı bulsanız bile diğer yanıtları da gözden geçirin. Dikkatinizi soru üzerinde yoğunlaştırın. Sorularla inatlaşmaya çalışmayın. Yapamadığınız soruları işaretleyin, diğer soruya geçin. Test bittikten sonra yapamadığınız sorulara geçin. Dikkatiniz dağılırsa kalemi bırakın, gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alıp rahatlayın.
'ÖSS tıpkı sayısal loto oynamak gibi bir şey'
Sınav öncesi çıkan 'ÖSS Benim Neyim?' adlı kitapta, öğrencilerin ÖSS hakkındaki yorumlarına yer verildi. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Hamza Aydoğdu tarafından hazırlanan kitapta öğrenciler, 'ÖSS sizin için ne ifade ediyor?' sorusuna şu yanıtları verdi:

 • ÖSS, bazen gülümseyen hain adam, bazen güneş gibi. Meslek liseli olmamdan dolayı puanımın kırılması ve istediğim bölüme giremememden dolayı hain adam. Öğretmen olmamı sağlayacağı için de bir güneş.
 • Korkuyla heyecan arasında bir nokta.
 • Büyük bir umut, yaşam kaygısı, ulaşılabilirse zirve, ulaşılamazsa uçurumdur.
 • Kazanırsanız iyi bir gelecek, kaybederseniz sonun başlangıcı. Loto oynamak gibi. Tutarsa sizden iyisi yok, tutmazsa hayatınız kararıyor. ÖSS'yi loto olmaktan çıkarmalılar.
 • Üç saatte hayatınızı değiştiren bir şey.
 • ÖSS, insanların hayatını beş şık arasında kısıtlayan ve özellikle hayallerime ve isteklerime çoğu zaman uzak olan bir sınav.
 • Yeniden doğacağım günü ifade ediyor. Çünkü kazandığımda yeniden doğacağım.
 • Önce ailem için kazanmak istediğim bir sınav. Ailemle aramdaki en büyük engel, aileme kavuşmak için bu engeli aşmalıyım.
 • ÖSS, bana ülkemizdeki eğitimin halen bazı kişi ve kurumların elinde olduğunu gösteren, öğrenciye genç yaşta zulüm ve işkence çektiren bir sınav.
 • Geleceğimi elinde tutan bir güçtür ÖSS.
 • ÖSS deyince aklıma hipodromda çatlarcasına koşan atlar geliyor, sürekli bir yarış.
 • ÖSS, ikinci bir hayata geçiş.
 • ÖSS benim doğum günüm.
 • ÖSS, Çin Seddi gibi. O benim tek kurtuluş çarem, öğrencinin cenneti sanki.
 • ÖSS benim için çürük bir elma, hedeflerime ulaşmak için bu elmayı yemek zorundayım. Elde edilmesi zor olan bir canavar.
 • Hayalini kurduğum hedefim ve yaşantımın tam anlamıyla hayalden gerçeğe dönüşü. Tırtılın kelebeğe dönüşü gibi bir şey.
 • Alternatifsiz tek kurtuluş reçetesi.
 • Aklıma geldikçe korkum, ümitsizliğim.
 • ÖSS benim anam, babam, köyüm, arkadaşım, daha doğrusu vatanımdır.
  'Başarısızlık sistemin'
  Kavram Dershanesi Rehberlik Bölüm Başkanı Nur Kulaksızoğlu, sınavdaki başarısızlığın suçunun kesinlikle öğrencide değil sistemde olduğunu söyledi. Kulaksızoğlu, "Aileler başarısız olan öğrenciyi suçlamamalı. Öğrenciler bu yarışta eşit değil. Çocukların aldığı eğitim düzeyi birbirinden oldukça farklı. Türkiye'de lise eğitimi çok yetersiz" dedi.
  'Tek basamaklı sınav hata'
  Ekol Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Sait Gürsoy, 1999'da tek basamaklı sınav sistemine geçilmesinin hata olduğu görüşünde. 1980'de öğrenci sayısı fazla diye iki basamaklı sisteme geçildiğini hatırlatan Gürsoy, "1980'de sınava 500 bin kişi giriyordu. Rakam çok olduğu için iki basamaklı sınava geçildi. Oysa şimdi 1.5 milyon kişi sınava giriyor ve sınav yine tek basamaklı" dedi. Gürsoy, sınavdaki en
  önemli yanlıştan birinin de, lise son müfredatının sınava dahil olmaması olduğunu söyledi.


  • ETİKETLER:

   Türkiye

   ,

   İstanbul

   ,

   Çin

   ,

   Flört