ÖSS ve OKS'den önce bir hafta sınav tatili

Lise son sınıflara geçen yıl Öğrenci Seçme Sınavı'ndan (ÖSS) önce kullandırılan bir haftalık izinden, bu yıl ilköğretim sekizinci sınıflar da yararlanacak.

ANKARA - Lise son sınıflara geçen yıl Öğrenci Seçme Sınavı'ndan (ÖSS) önce kullandırılan bir haftalık izinden, bu yıl ilköğretim sekizinci sınıflar da yararlanacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ÖSS ve Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (OKS) girecek öğrencilere bir hafta izin verdiklerini açıkladı.
Bakan Çelik, Ankara'da, 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda, "Sıcak nedeniyle okulların erken kapanması gündemde mi?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Okulların erken tatili söz konusu değil. Ancak sadece lise son öğrencilerini, üniversite sınavına girdikleri için bir hafta öncesinden serbest bırakacağız." Çelik, daha sonra yaptığı açıklamada OKS'ye girecek öğrencilerin de sınavdan bir hafta önce izinli sayılacağını söyledi.
Okullar, 19 Haziran Salı günü yaz tatiline giriyor. İlköğretim son sınıf öğrencileri 1 Haziran cuma gününden itibaren, OKS'nin yapılacağı 10 Haziran'a kadar izinli sayılacak. Öğrenciler 11 Haziran'dan itibaren okula devam edecekler. Lise son sınıflar ise 8 Haziran'dan ÖSS'nin yapılacağı 17 Haziran'a kadar izinli sayılacak, 18 ve 19 Haziran'da okulda olacaklar. (Radikal, aa)