ÖSS yarın açıklanıyor

OKS sonucuna göre özel okullara başvuran adayların sınav sonuçları açıklandı. Yüzbinlerce gencin beklediği ÖSS de yarın açıklanıyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) sonuçları, her yıl alışık olunan tartışmaları yeniden alevlendirdi. Yanlış çıkan bir sorunun sınav birincisini değiştirmesi, İlkögretim Başarı Puanı'nın son dakika kararıyla sonuçlara katılması, sıfır çekenlerin sayısının üçte bir azalmasına karşın 30 bine yakın olması, 'Sistem hatalı' eleştirilerine dayanak oldu.
Bu yıl ilk kez uygulamaya konulan İlköğretim Başarı Puanı'nın sınavı etkilemesi tartışılıyor. Uygulamayla diploma notu yüksek olan öğrenciler, sınavda büyük farkla öne geçti. Bu kararın çok ani alındığını savunan eğitimciler, "Öğrenciler hazırlıksız yakalandılar" diye tepki gösterdi.
Diploma notu eklendiği için 2007 OKS puanlarının farklılaştığını belirten uzmanlar, aileleri, tercih yaparken, geçen yılki 'tavan ve taban puanları' çok dikkate almaması konusunda uyardı. Uzmanlar, okulun son aldığı öğrencinin genel başarı sırasına bakmanın daha sağlıklı olacağını söyledi. Eğitimciler, ailelerin, itirazlarını yargıya taşımaları halinde, bakanlığın, diploma notu katılmayan ham puanlar üzerinden yerleştirme işlemlerini yapmak zorunda kalabileceğini belirtti. Aileler de okullar arasındaki notlama sisteminin adaletsizlik yarattığını öne sürdü.
Tercihler internetten
OKS'nin ardından bugün başlayan tercih işlemleri, http://oks2007.meb.gov.tr veya http://www.meb.gov.tr adresli internet sitesinden yapılabilecek. Tercihler, veliler tarafından bireysel olarak ya da ilgili okul müdürlükleri aracılığıyla 20 Temmuz'a kadar gerçekleştirilecek. Adaylar tercih işlemlerini mezun oldukları veya sınav başvurularını yaptıkları ilköğretim okulu müdürlüklerinde yürütebilecekler. 160'ın altında puan alan adaylar, tercihte bulunamayacak. Adaylar, en fazla 20 okul tercih edebilecek. Bu yıl ikinci tercih yapılmayacak. Tercih sonuçları, 27 Temmuz'da açıklanacak. Kesin kayıtlardan sonra boş kalan okul kontenjanları, 8 Ağustos tarihinde açıklanacak ve ikinci yerleştirme için başvurular 9-14 Ağustos tarihleri arasında alınacak. İkinci yerleştirme sonuçları da 20 Ağustos'da duyurulacak.Mahkemenin iptal ettiği sınav sorusu birinciyi değiştirdi
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 'Yanlış yok, tüm sorular doğru' savunmasına karşılık, bir velinin başvurusu üzerine İdari Mahkeme kararıyla Fen Bilgisi testinin 13'üncü sorusu iptal edilmişti.
Kalan 99 sorunun tamamına doğru yanıt vererek sınav birincisi olan İstanbul'dan Fatih Özkan'ın iptal edilen Fen Bilgisi testi 13'üncü sorusuna yanlış yanıt verdiği ortaya çıktı. Bu da iptal edilen soruya doğru yanıt verenlerin ilk üçteki sıralamasını doğrudan etkiledi. Fatih Özkan dün açıklanan özel okullar sınavında da ilk sırada yer aldı.