ÖSS yerine iki aşamalı sistem

Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - YÖK, 2010 yılında ÖSS’nin yerine uygulanacak üniversiteye giriş sistemini belirledi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın önerisi doğrultusunda kabul edilen sistemde öğrenciler iki aşamalı altı sınavlı yeni sistemde yükseköğretime geçecek. Yeni sistemde öğrenciler okumak istedikleri bölüme göre sınavlara girecek.
YÖK Genel Kurulu, yeni ÖSS sistemini dün karara bağladı. 2010’da uygulanacak yeni sistem şöyle:

* Sınavın birinci aşamasına ‘Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ (YGS) adı verildi. İkinci aşama sınava da ‘Lisans Yerleştirme Sınavları’(LYS) adı verildi.

* Nisanda yapılacak olan YGS’yle adaylar açıköğretim ve 2 yıllık ön lisans programlarına yerleştirilebilecek.

* YGS’de öğrencilere, basit düzeyde, Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri alanlarında test usulü sınav yapılacak.

* Öğrenciler YGS’den aldıkları asgari puan ile 4 yıllık lisans programlarına yerleştirilebilmesi için girmeleri gereken LYS’ye hak kazanacak.

* LYS’de şu beş sınav uygulanacak: 1-Matematik, Geometri Sınavı(LYS1), 2-Fen Bilimler(Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS2), 3- Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS3), 4-Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu) Sınavı (LYS4), 5-Yabancı Dil Sınavı (LYS5)

* LYS’ye giren öğrencilerin puanları Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik(TM), Türkçe-Sosyal (TS) ve Yabancı Dil bölümlerinde hesaplanacak. YGS’deki Türkçe ve Matematik testleri de belli oranda LYS’yi etkileyecek. LYS, haziran ayında iki hafta içinde beş oturumda yapılacak.

Adaylar hangi sınava girecek?
MF bölümlerindeki programlara yerleşmek için LYS1 ve LYS2’ye, TM bölümlerindeki programlar için LYS1- LYS3, TS bölümlerindeki programlar için LYS3-LYS4’e girilecek. Öğrenciler kendilerine güvenmeleri halinde 5 LYS sınavına da girip tercih yapabilecek.
Meslek lisesi öğrencileri de TS, TM, MF kendi ilgili alanlarına göre testlere girecek. Bu öğrenciler kendi alanları dışında bir alana gitmek isterse o alanın sınavlarına girecek. Böylece yıllardır tartışılan farklı katsayı uygulaması da ortadan kalkmış olacak. Fakültelerin hangi puan türüne göre öğrenci alacağı üniversitelerden görüş alındıktan sonra YÖK Genel Kurulu tarafından belirlenecek. Örneğin Endüstri Mühendisliği Bölümü sadece MF değil TM alanına göre de öğrenci alıp almayacağını YÖK’e bildirecek. (Radikal)