ÖSS'de 'aynı soyad' alarmı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) öğrencilerin oturma düzenini kimlik numaralarına göre belirleyince soyadı aynı olan adayları aynı binalara verdi.

ANKARA - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) öğrencilerin oturma düzenini kimlik numaralarına göre belirleyince soyadı aynı olan adayları aynı binalara verdi. Bu durumun sınavda zorluk çıkarabileceği tespitini yapan ÖSYM, salon başkanlarına
oturma düzenini değiştirme yetkisi verdi. ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan duyuruda, oturma düzeniyle ilgili sorunun, sınava giriş ve kimlik belgelerinin yarısından çoğu basılıp postalandıktan sonra saptandığı kaydedildi. Duyuruda şöyle denildi: "Aynı soyadını taşıyan adayların sınavda aynı salonda arka arkaya oturmalarının, psikolojik açıdan olumsuzluk yaratabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle aynı salonda sınava girecek adaylardan aynı soyadı taşıyanlar tespit edilmiştir. Salon başkanlarına verilecek talimatlarla aynı soyadı taşıyan adayların arka arkaya oturmamaları sağlanacaktır."
ÖSYM, 19 Haziran'da yapılacak ÖSS'ye katılacak adayların sınava giriş ve kimlik belgelerini postalama işlemini dün tamamladı. Belgeler, 4 Haziran'a kadar adayların eline geçmiş olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7477187477180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.