ÖSS'de 'ek puan' kazancı

Üniversiteye girmenin hesabını yapan adayların, istedikleri programlara yerleşebilmeleri için ÖSS'deki tüm...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Üniversiteye girmenin hesabını yapan adayların, istedikleri programlara yerleşebilmeleri için ÖSS'deki tüm ayrıntılara dikkat etmesi gerekiyor. Bu ayrıntıların başında da, 'Puanım nasıl artacak' endişesini taşıyan adaylara yol gösterecek 'ek puan hesabı' geliyor. Ek puan, kendi alanlarında tercih yapacak adayların üniversite şansını artıracak.
Önceki yıllarda olduğu gibi 2001-ÖSS'de de 105 puan barajını aşan adaylar sınavı kazanmış sayılacak. ÖSS'de yaklaşık 1 milyon adayın 105 puan barajını aşması beklenirken, 105 puanı aşan adaylar, iki yıllık meslek yüksekokulları ile açıköğretim programlarına, 120 ve daha üstü puan alan adaylar ise 4 yıllık fakültelere tercihte bulunabilecek.
Bu yıl devlet üniversitelerinin lisans programlarına 149 bin 439, ön lisans programlarına 119 bin 5, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarına 9 bin 816 öğrenci yerleştirilecek.
Ağustosun ilk haftası
ÖSS sonuçlarının temmuz ayının son haftası açıklanması planlanırken, adaylar ağustosun ilk haftasında tercihlerini yapacak. Lisedeki alanı doğrultusunda tercih yapan bir adayın ortaöğretim başarı puanı 0.5 katsayısı ile çarpılarak ağırlıklandırılacak.
Alan dışı tercihlerde ise 0.2 katsayısı uygulanacak. Alanında tercih yapan aday, alan dışı tercih yapan adaya göre 40 puana kadar ek puan alabilecek. Bu yüzden ÖSS'de yüksek puan alan adayların bile kendi alanında tercih yaparak üniversiteye girmesi isteniyor.
ÖSS'de kendileri için özel ek puan ayrılmış olan adaylar da olacak. Bilim olimpiyatlarında, proje yarışmalarında ve sporda üstün başarı gösteren adaylar ÖSS'de ek puan alırken, üstün yetenekli adaylar özel işlemle üniversite programlarına yerleştirilecek.