ÖSS'de katsayı farkı kalkıyor

ÖSS'de katsayı farkı kalkıyor
ÖSS'de katsayı farkı kalkıyor
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ÖSS'de katsayı farklılığının ortadan kaldırılacağını açıkladı


ANKARA - YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, meslek liselerine yönelik katsayı farkının kaldırılacağını belirterek, orta öğrenim başarı notunun ÖSS puanına etkisini en aza indirmek istediklerini söyledi.

YÖK'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, liselerde bakalorya sisteminin faydalı olacağına inandığını kaydederek, "Böyle bir sınav konulursa, lise eğitimi daha anlamlı bir şekilde yapılır" dedi. Böyle bir sistemde liselerde ne öğretileceğinin doğru dürüst ölçülebileceğinin savunan Özcan, yeni üniversiteye giriş sisteminde katsayıya benzer bir uygulamanın olmayacağını belirtti. Özcan, "Ben çok detaya girmeyeyim ama o tür şeylerden daha uzak bir sınav sistemi olacak. Kaldırmaya yakın bir durum ortaya çıkabilir. Yani artık eski engeller orada olmayacak yeni sistemde" diye konuştu. Özcan, YÖK Genel Kurulu'nun gelecek hafta yapılacak toplantısında üniversiteye girişte yeni sistemin ayrıntılarını görüşmek üzere toplanacağını ve katsayı meselesini orada görüşüleceğini de söyledi.

İmam hatipler dahil, meslek liseliler kendi bölümlerinin dışında bir bölümü tercih ettiklerinde puanları daha düşük bir katsayıyla çarpılıyordu.  Yeni sistemle birlikte öğrencinin puanında bölümü nedeniyle düşme olmayacak. (Radikal)